„U mnie i u Ciebie. Spotkania młodzieży w ramach polsko-niemieckich partnerstw gmin i powiatów”
Istnieje ponad 800 polsko-niemieckich partnerstw samorządowych, które obrały sobie za cel bezpośredni kontakt i wymianę między społeczeństwami obywatelskimi obu krajów.
90 samorządów z Polski i Niemiec bierze udział w programie szkoleniowo-sieciującym „U mnie i u Ciebie. Spotkania młodzieży w ramach polsko-niemieckich partnerstw gmin i powiatów”. PNWM wspiera ich ofertą konsultacji i szkoleń, aby wzmocnić wymianę pomiędzy młodymi ludźmi.
Uczestniczące samorządy mogą wybierać i zamawiać dla organizacji, stowarzyszeń, szkół i innych instytucji aktywnych na terenie gminy lub powiatu szkolenia z następującej listy. Wydarzenia są tłumaczone symultanicznie (polski <> niemiecki) oraz do odwołania będą organizowane jako spotkania online:
- Spotkanie informacyjne (ok. 90 minut)
Podczas spotkania osoby zainteresowane otrzymają informacje o dotacjach PNWM oraz formach polsko-niemieckich spotkań młodzieży.
- Seminarium kontaktowe (2 lub 3x 90 minut)
Seminarium służy nawiązaniu kontaktów i znalezieniu niemieckiego partnera projektowego. Oprócz tego będzie czas na popracowanie nad pierwszymi pomysłami na projekt oraz przekazane zostaną cenne wskazówki odnośnie organizacji międzynarodowych spotkań młodzieży.
- Szkolenie „Udany program“ (2 lub 3x 90 minut)
Co tak naprawdę decyduje o tym, że projekt jest udany? Szkolenie krąży wokół pytania, na co trzeba zwrócić uwagę podczas planowania polsko-niemieckiego spotkania młodzieży i skierowane jest przede wszystkim do początkujących.
- Szkolenie „Jak przeprowadzić spotkanie młodzieży online“ (2 lub 3x 90 minut)
Ach ta pandemia… ale może dałoby się zorganizować spotkanie młodzieży online? Jak? Podpowiemy to podczas tego szkolenia. Uczestnicy powinni posiadać doświadczenie w organizowaniu stacjonarnych spotkań młodzieży!
- Szkolenie „Narzędzia cyfrowe“ (2 lub 3x 90 minut)
Podczas szkolenia osoby bez doświadczenia w obsłudze narzędzi cyfrowych zostaną zapoznani z różnymi aplikacjami i portalami. Wspólnie z daną grupą zostanie podjęta decyzja, które narzędzia zostaną zaprezentowane i szczegółowo przećwiczone.
- Szkolenie „Promocja i pozyskiwanie uczestniczek i uczestników“ (2 lub 3x 90 minut)
Szkolenie ma na celu znaleźć odpowiedzi na pytania, jak dotrzeć do swojej grupy docelowej i zachęcić ją do udziału w spotkaniu młodzieży.
- Szkolenie „Partycypacja młodzieży“ (2 lub 3x 90 minut)
Szkolenie poświęcone jest zagadnieniu partycypacji młodzieży i możliwościom włączania młodych ludzi w organizację i przebieg spotkań młodzieży.
- Szkolenie „Animacja językowa“ (90-120 minut)
Szkolenie wprowadza do metody animacji językowej i pokazuje, w jaki sposób grupa może współdziałać ze sobą, nawet jeśli nie zna drugiego języka.
- Konsultacje
Partnerzy projektowi, którzy chcą zorganizować spotkanie młodzieży, mogą skonsultować swoje pomysły i planowany przebieg z doświadczoną trenerką/doświadczonym trenerem.
- Koncert życzeń
Wśród wymienionych powyżej szkoleń brakuje odpowiedniej, aby rozkręcić wymianę młodzieży pomiędzy partnerskimi miastami lub powiatami? Uczestniczące w programie samorządy mogą zwrócić się ze swoimi potrzebami do PNWM.
- Formularz pozwalający zamówić szkolenie
- Formularz pozwalający zamówić konsultacje
Uczestniczące samorządy: