Rozwiń wszystko
Celem działalności PNWM jest integracja młodzieży z Polski i Niemiec (ew. z młodzieżą z dowolnego kraju trzeciego). Najważniejsze kryterium merytoryczne wspierania projektów to tzw. „charakter spotkania”, zgodnie z którym wymiana powinna umożliwić młodym ludziom wzajemne poznanie się oraz stworzyć im odpowiednie warunki do odkrywania i poznawania realiów społecznych i historyczno-kulturowych kraju partnerskiego. Zależy nam na tym, aby spotkanie młodzieży było autentyczne, by opierało się na wspólnych przeżyciach, nauce i działaniu. Zespół projektowy może swobodnie dobrać treści wymiany.
Informacje nt. merytorycznych i formalnych kryteriów wspierania znajdą Państwo w skrótowym dokumencie Vademecum wnioskodawcy oraz w Wytycznych Wspierania PNWM (p. Pliki do pobrania pkt 1.).
Obowiązuje składanie wniosku online, za pomocą portalu internetowego OASE. Niniejszy krótki film ułatwi pierwsze kroki w portalu OASE.
O tym, kto opracowuje Państwa wniosek (i następnie rozliczenie), przesądza rodzaj organizowanej wymiany, a nie miejsce programu (Polska/Niemcy). Jeśli organizują Państwo wymianę szkolną – wniosek opracuje biuro warszawskie PNWM lub odpowiednia jednostka centralna PNWM (patrz pyt. „Co to jest jednostka centralna PNWM?”). Jeśli wymianę pozaszkolną – Państwa wniosek opracuje biuro w Poczdamie lub odpowiednia jednostka centralna (patrz pyt. „Co to jest jednostka centralna PNWM?” ).
Jeśli wniosek rozpatruje jednostka centralna PNWM, prosimy się kontaktować się bezpośrednio z nią.
Aby sprawdzić, kto opracowuje Państwa wniosek, należy skorzystać z wyszukiwarki jednostek centralnych PNWM.
Projekt jest uznawany za wymianę szkolną, jeśli partnerem projektu po stronie niemieckiej jest szkoła lub gmina/powiat, które w imieniu szkoły składają wnioski (partner polski nie musi być szkołą!), a organizatorami wymiany są nauczyciele i oni sprawują opiekę nad uczestnikami projektu. W innych wypadkach mamy do czynienia z pozaszkolną wymianą młodzieży.
Jednostka centralna jest dla PNWM instytucją partnerską, która dysponuje określoną częścią budżetu PNWM i na określonym obszarze odpowiada za rozpatrywanie wniosków oraz dofinansowanie projektów wymian. I tak np. są jednostki centralne odpowiedzialne za dany kraj związkowy w Niemczech, za euroregion, za organizacje i szkoły katolickie, za grupy harcerskie itd. Aby sprawdzić, kto opracowuje Państwa wniosek, prosimy skorzystać z naszej wyszukiwarki jednostek centralnych.
Zgodnie z Wytycznymi wspierania kompletny wniosek należy złożyć do PNWM lub do właściwej jednostki centralnej najpóźniej na trzy miesiące przed rozpoczęciem projektu. Jeżeli wniosek wpłynie w terminie późniejszym (nawet o 1 dzień), zostanie odrzucony z przyczyn formalnych.
Obowiązuje składanie wniosku online, za pomocą portalu internetowego OASE.
Po zakończeniu projektu mają Państwo dwa miesiące na jego rozliczenie.
Jeśli składają Państwo wniosek do polskiej jednostki centralnej PNWM, wniosek powinien być wypełniony w języku polskim. Jeśli w ramach tego samego wniosku niemiecki partner ubiega się o dofinansowanie we właściwej mu niemieckiej jednostce centralnej, powinien złożyć do niej opis także w wersji niemieckojęzycznej. Jeżeli wniosek obu partnerów opracowuje bezpośrednio biuro PNWM w Warszawie lub Poczdamie, wniosek może zostać złożyć w języku polskim lub niemieckim.
– Co zamierzają Państwo osiągnąć poprzez realizacje spotkania: dla Państwa szkoły/organizacji? Dla młodzieży?
– Jakie metody i środki (np. szczególne punkty programu bądź formy pracy, wykorzystanie referentów lub mediów) zamierzają Państwo zastosować dla osiągniecia zaplanowanych celów?
– W jaki sposób młodzież współuczestniczy w przygotowaniu i realizacji programu?
PNWM akceptuje dokumenty w formie skanów. Wymagamy jednak, by przechowywali Państwo oryginały wszystkich rachunków i faktur oraz całej dokumentacji dot. projektu przez pięć lat od zakończenia programu w celu ewentualnej kontroli.
PNWM przyznaje dofinansowanie w postaci stawki na osobę i dzień wspólnego programu. Wysokość stawki zależy od rodzaju zakwaterowania uczestników. Aktualną wysokość stawek wskazuje Tabela „Stawki dofinansowania PNWM w 2025 roku” na stronie Pliki do pobrania.
UWAGA: Podane stawki są stawkami maksymalnymi. Realne dofinansowanie może być niższe, jego wysokość zależy od bieżącej sytuacji budżetowej PNWM oraz dokumentacji rozliczeniowej.
Mogą być Państwo gospodarzami spotkania (jeżeli program odbywa się w Polsce) lub jego gośćmi (jeżeli program odbywa się w Niemczech).
Gospodarz może ubiegać się o dotację do:
Gość może ubiegać się o dotację do:
Uwaga: Na projekt w Polsce i projekt w Niemczech (jeżeli taki jest plan) należy złożyć oddzielne wnioski.
Wysokość aktualnych stawek dofinansowania PNWM odczytają Państwo z Tabeli stawek PNWM na stronie Pliki do pobrania.
Maksymalna kwota przyznanej dotacji w 2025 roku (wyliczona wg stawek dofinansowania przyznawanych w roku 2025) na jeden projekt wynosi 90 000 złotych na projekty realizowane w Polsce oraz 25 000 euro na projekty realizowane w Niemczech. Dotyczy to wniosków na spotkania młodzieży, programów o szczególnym znaczeniu oraz programów dla animatorów i animatorek wymiany.
Projekt w Polsce
Projekt w Niemczech
PNWM przekazuje zaliczkę w wysokości 65% przyznanej kwoty dofinansowania z reguły cztery tygodnie przed rozpoczęciem programu. Aby zaliczka została przekazana na konto podane we wniosku, wnioskodawca musi potwierdzić w systemie OASE, że akceptuje przyznane dofinansowanie.
Pozostałą część dotacji PNWM określi na podstawie Państwa rozliczenia i przekaże po wydaniu decyzji ostatecznej. Uwaga, ostateczna wysokość dotacji może ulec zmianie
Jeśli Państwa wniosek opracowuje jednostka centralna, w sprawie możliwości wypłaty zaliczki prosimy skontaktować się z pracownikiem jednostki.
Podane we wniosku konto musi należeć do wnioskodawcy lub organu nadzorującego daną instytucję (np. ośrodki samorządu terytorialnego).
Dni programu to dni, w trakcie których realizowane są wspólne merytoryczne punkty programu dla uczestników z Polski i Niemiec, ewent. kraju trzeciego.
UWAGA: Liczba dni programu, które dofinansuje PNWM, nie zawsze pokrywa się z liczbą noclegów.
PNWM przyznaje dofinansowanie w postaci stawki na osobę i dzień wspólnego programu. Z dofinansowania do kosztów programu wnioskodawca może rozliczyć koszty zakwaterowania, wyżywienia, przejazdów w miejscu realizacji projektu, biletów wstępu, materiałów roboczych, honorariów osób zatrudnionych do realizacji programu etc. Są to koszty niezbędne do zrealizowania zaplanowanego projektu.
Kwota przeznaczona na upominki i nagrody nie może przekroczyć 40 złotych na osobę.
UWAGA: Z dotacji PNWM nie można zakupić środków trwałych ani rozliczyć kosztów zatrudnienia pracowników etatowych. Można natomiast zawrzeć umowę zlecenie z pracownikiem etatowym na zadania przy realizacji projektu, o ile nie pokrywają się z jego obowiązkami wynikającymi z umowy o pracę.
Środki PNWM można wykorzystać w br. kalendarzowym i tylko na projekt, którego dotyczy decyzja o dofinansowaniu.
Maksymalną wysokość dofinansowania kosztów podróży mogą Państwo sprawdzić, korzystając z naszego kalkulatora kosztów podróży
Uczestnicy z kraju trzeciego mogą otrzymać dofinansowanie do kosztów podróży – szczegółowe informacje na stronie Dotacje do projektów trójstronnych. Dotację tą wypłacamy na konto gospodarza z prośbą o przekazanie partnerowi.
UWAGA: Stawki podane w kalkulatorze są stawkami maksymalnymi. Realne dofinansowanie może być niższe, a jego wysokość zależy od bieżącej sytuacji budżetowej PNWM oraz dokumentacji rozliczeniowej.
Dotacja do kosztów podroży jest dotacją celową i można ją wykorzystać wyłącznie na wydatki związane z podróżą, tj. na transport, ubezpieczenie, wyżywienie w czasie podróży, koszty delegacji, ewent. wizę.
Ostateczną kwotę dofinansowania obliczamy po realizacji programu po sprawdzeniu poprawności i kompletności przesłanej do nas dokumentacji rozliczeniowej. Kwotę dofinansowania ustalamy odpowiednio do rzeczywistej liczby uczestników projektu, dni zrealizowanego programu i poniesionych kosztów.
Wszelkie zmiany mające wpływ na wysokość dotacji (np.: liczbę uczestników i wspólnych dni programu, wyraźną zmianę ich struktury wiekowej, rodzaj i miejsce zakwaterowania, wysokość dotacji pozyskanych ze źródeł trzecich itp.) oraz zmiany w przebiegu programu należy zgłosić do PNWM lub właściwej jednostki centralnej przed rozpoczęciem projektu.
UWAGA: W rozliczeniu nie możemy uwzględnić uczestników, dni programu i kosztów, o które Państwo nie wnioskowali przed projektem.
Pośrednik językowy to osoba wspierająca komunikację językową między grupami z Polski i Niemiec (ewent. kraju trzeciego) podczas spotkania. Jego praca polega na przekładaniu wypowiedzi z jednego języka na drugi. Nie musi posiadać kwalifikacji profesjonalnego tłumacza ustnego ani żadnych certyfikatów – nie jest to wymóg PNWM. Dotacja ta jest celowa i nie może zostać przeznaczona na pokrycie innych wydatków jak np. przewodnika obcojęzycznego po mieście/muzeum etc. Jego usługę należy pokryć z dotacji do kosztów programu. Na wymianach młodzieży funkcję pośrednika językowego często przejmują osoby bezpośrednio ze środowiska uczestników – nauczyciele j. niemieckiego, osoby wychowane dwujęzyczne lub związane z daną organizacją i władające oboma językami.
Aby umożliwić rozliczanie zgodnie z polskim prawem dotacji do pośrednictwa językowego wnioskodawcy mają trzy możliwości:
Wraz z decyzja o dofinansowaniu otrzymają Państwo listę dokumentów niezbędnych do rozliczenia. Z reguły są to:
Dokumenty stanowiące część rozliczenia generowanego w portalu OASE:
Dokumenty przesyłane za pośrednictwem portalu OASE jako skany:
W wewnętrznej dokumentacji pozostają: indywidualne potwierdzenia uczestników (p. Pliki do pobrania, pkt 4.), oryginały wszystkich faktur/rachunków/umów i innych dokumentów.