Rozwiń wszystko
Program dotacyjny TRIYOU umożliwia organizację trójstronnych spotkań młodzieży z Polski, Niemiec i Ukrainy. Od początku swojej działalności współpraca z Ukrainą odgrywa bardzo istotną rolę dla Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) i nabrała szczególnego znaczenia w obliczu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. Od 2014 roku PNWM dofinansowuje trójstronne projekty ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec.
Projekty wymiany młodzieży mogą poruszać każdy temat, odbywać się w różnych formatach z wykorzystaniem różnych metod – w zależności od grupy, zainteresowań, środowiska lokalnego i partnerów projektu. Powinny skupiać się na wymianie i wzajemnym poznaniu się, a także angażować w działania projektowe wszystkie osoby uczestniczące. Od osób organizujących projekt trójstronny oczekujemy partnerskiej współpracy na wszystkich etapach jego realizacji oraz widocznej spójnej koncepcji programu. Metody poznawania się, uczenia międzykulturowego, integracji grupy oraz wrażliwego podejścia do różnych realiów codziennego życia i perspektyw uczestniczącej młodzieży powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w programie. PNWM oraz międzynarodowe domy spotkań młodzieży wspierają osoby organizujące projekty finansowo, merytorycznie i metodologicznie.
Oprócz wymian młodzieży istnieją też inne możliwości współpracy z ukraińskimi partnerami (pobyty indywidualne w formie wizyt studyjnych lub staży, projekty dla animatorek i animatorów wymiany, małe projekty).
Dla projektów trójstronnych z innymi krajami Partnerstwa Wschodniego obowiązuje zwyczajna procedura dofinansowania PNWM.
Ze względu na rosyjską wojnę przeciwko Ukrainie PNWM nie dofinansowuje trójstronnych projektów z Rosją i Białorusią. Możliwe są projekty z udziałem młodych ludzi z tych krajów, które organizowane są przez organizacje pozarządowe działające na terenie Polski i Niemiec.
PNWM przyznaje dotacje na pokrycie kosztów programu, podróży oraz pośrednictwa językowego dla projektów trójstronnych w formie stawek dofinansowania. Obowiązują przy tym kryteria i skrócone stawki finansowania PNWM na rok 2025 (zob. prawa kolumna).
Projekty w Polsce albo w Niemczech
Gospodarz projektu wnioskuje o dofinansowanie kosztów programu dla wszystkich osób uczestniczących w projekcie, tak samo o dofinansowanie kosztów podróży dla grupy z Ukrainy. Do wniosku należy dołączyć kalkulację przewidywanych kosztów podróży dla grupy kraju trzeciego. W przypadku projektów z Ukrainą zapewnione jest dofinansowanie uzasadnionych i weryfikowalnych kosztów podróży z miejsca zamieszkania osób uczestniczących do miejsca realizacji programu (transport, ubezpieczenie) w wysokości do 250-350 euro w przypadku projektów w Niemczech i do 800-1200 złotych na osobę w przypadku projektów w Polsce, w zależności od odległości.
Projekty w Ukrainie
W przypadku projektów realizowanych w Ukrainie należy przestrzegać aktualnych ostrzeżeń Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec dotyczących podróży i bezpieczeństwa. Partner projektu z Niemiec ubiega się o dofinansowanie kosztów programu dla wszystkich osób uczestniczących projektu. Stawki dofinansowania określone w wytycznych PNWM obowiązują jak dla projektów w Polsce, przeliczone na euro (p. tabela w prawej kolumnie/link).
Partner projektu z Polski ubiega się o dofinansowanie kosztów podróży dla polskiej grupy. W zależności od odległości dofinansowanie wynosi 90% kosztów do 800 lub do 1200 złotych na osobę (analogicznie do dofinansowania kosztów podróży z Ukrainy do Polski, p. wyżej).
Dofinansowanie kosztów podróży dla grupy niemieckiej do Ukrainy może wynieść 90% kosztów do 250 lub do 350 euro na osobę, w zależności od odległości (analogicznie do dofinansowania kosztów podróży z Ukrainy do Niemiec, p. wyżej).
Kryteria i zasady dofinansowania PNWM oraz skrócone stawki na rok 2025 obowiązują również w przypadku projektów TRIYOU (zob. prawa kolumna).
Ważne informacje:
- Liczba osób uczestniczących ze wszystkich trzech krajów jest wyrównana.
- W przypadku realizacji kilku projektów w jednym roku, należy zachować równowagę pomiędzy liczbą projektów realizowanych w Niemczech i w Polsce oraz czasem ich trwania.
- W przypadku dużych grup lub/i długich projektów maksymalna kwota przyznanego dofinansowania do kosztów programu na jeden projekt wynosi 90 000 złotych na projekty realizowane w Polsce oraz 25 000 euro na projekty realizowane w Niemczech.
- Maksymalna ilość młodych osób uczestniczących ze wszystkich trzech krajów kwalifikujących się do dofinansowania wynosi 60.
- Partnerzy projektu mogą ubiegać się tylko o jednorazową dotację na spotkanie zespołu projektowego z trzech krajów w ramach projektu. Zalecamy spotkania online w celu przygotowania i podsumowania projektów.
- PNWM nie przyznaje dofinansowania do spotkań przygotowawczych i podsumowujących dla młodzieży we własnym kraju.
Prosimy o zapoznanie się z Vademecum wnioskodawcy jak i z działem odpowiedzi FAQ.
Wnioski o dofinansowanie projektów w 2025 r. należy składać bezpośrednio do PNWM na co najmniej 3 miesiące przed rozpoczęciem projektu i nie później niż do 31 stycznia 2025 r. Jeśli wniosek wpłynie po tym terminie, zostanie odrzucony z przyczyn formalnych. Wnioski są składane i rozliczone za pośrednictwem internetowego portalu OASE.
Zalecamy złożenie wniosku wspólnie z partnerami. Wnioski muszą być kompletne (w tym wstępny program, kalkulacja kosztów programu, a także kosztów podróży dla grup przyjeżdżających, prawnie wiążące podpisy oraz, w przypadku wniosków składanych po raz pierwszy, poświadczenie osobowości prawnej).
Finansowanie trójstronnych spotkań młodzieży w ramach programu TRIYOU jest możliwe także ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Środki te są jednak ograniczone. O przyznaniu dotacji decyduje PNWM. Decyzje o zakwalifikowaniu projektu do programu TRIYOU zostaną podjęte najpóźniej do 28 lutego. Z uwagi na fakt, że projekty mogą być realizowane na przestrzeni całego roku 2025, to projekty odbywające się w styczniu i lutym, informację o ewentualnym dofinansowaniu otrzymają dopiero po podjęciu decyzji przez PNWM, tj. w trakcie lub po ich realizacji.
PNWM oferuje wiele form wsparcia współpracy między Polską, Niemcami i Ukrainą, takich jak:
- portal TRIYOU www.dpjw.org/triyou, do tworzenia sieci kontaktów, wspólnego planowania projektów i poinformowania o projektach;
- coroczne Forum TRIYOU dla osób organizujących międzynarodowe projekty wymian młodzieży z Polski, Niemiec oraz Ukrainy,
- „LIKHTAR / Ліхтар”: projekt sieciujący dla osób zaangażowanych w polsko-niemiecko-ukraińską wymianę młodzieży we współpracy z placówką edukacyjną Bildungsstätte Bredbeck i Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego,
- konsultacje online, seminaria eksperckie i warsztaty organizowane przez PNWM i jej organizacje partnerskie (p. Szkolenia i Aktualności),
- trójstronny przewodnik językowy w języku ukraińskim, rozmówki polsko-niemiecko-ukraińskie, grę do animacji językowej MemoГРA oraz inne publikacje.