Rozwiń wszystko
Eksperyment Wymiana 2025
* Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics (nauki ścisłe, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka)
Co może ułatwić młodzieży poruszanie się w stale zmieniającym się świecie? Umiejętność uczenia się przez samodzielne dociekanie i odkrywanie, poznawanie najnowszych technologii i międzykulturowe doświadczenia. Właśnie do tego zachęca program PNWM Eksperyment Wymiana – aby młodzi ludzie z Polski i Niemiec wspólnie, podczas międzynarodowych spotkań na żywo lub online, kreatywnie zajęli się zagadnieniami z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii. Decyzja, w jaki sposób to zrobią – czy zechcą zbudować mini-turbinę wiatrową, badać rodzime ptaki czy zająć się kodowaniem – należy do nich samych.
Aby projekt polsko-niemieckiej (ew. trójstronnej) wymiany młodzieży mógł zostać dofinansowany w ramach programu Eksperyment Wymiana, musi spełniać następujące kryteria:
- Temat został wybrany wspólnie z grupą partnerską i odnosi się do zagadnień z zakresu STE(A)M.
- Tytuł, opis projektu jak i zaplanowane działania odnoszą się do wybranego tematu.
- Minimum 50% programu stanowi praca nad projektem STE(A)M, podczas której młodzież aktywnie eksperymentuje, odkrywa i prowadzi dokumentację podjętych działań.
- Wspólny program trwa od 4 do 14 dni.
- Grupa liczy nie więcej niż 50 uczestników w wieku od 12 do 26 lat.
- Projekt zostanie podsumowany dokumentacją w wybranej przez siebie formie.
- Wnioskodawcy przedstawili szczegółowy plan kosztów i finansowania.
UWAGA! Projekty realizowane w ramach programu dotacyjnego „Eksperyment Wymiana” mogą odbywać się między 1 kwietnia a 31 grudnia 2025 roku.
Jeśli stworzenie dokumentacji wiąże się z poniesieniem dodatkowym kosztów, istnieje możliwość wnioskowania o dodatkowe dofinansowanie tego miniprojektu w ramach „4×3 – prosta sprawa”.
Termin zgłoszeń to 31 stycznia 2025 roku.
Zgłaszając projekt to programu dotacyjnego Eksperyment Wymiana należy złożyć wniosek online w portalu OASE oraz dodatkowo o wypełnić formularz uzupełniający.
Program Eksperyment Wymiana ma charakter konkursu. Spełnienie wszystkich kryteriów nie musi oznaczać zakwalifikowania projektu do programu Eksperyment Wymiana i dofinansowania go na ww. szczególnych zasadach.
Decyzję o kwalifikacji podejmuje jury. Jego postanowienie jest nieodwołalne. Informację o nim otrzymają Państwo najpóźniej 4 tygodnie po zakończeniu naboru wniosków konkursowych.
Jeśli projekt nie zostanie zakwalifikowany do programu „Eksperyment Wymiana”, ale spełnia ogólne kryteria dofinansowania, może otrzymać dotację zgodnie z przyjętymi na dany rok stawkami i zasadami dotyczącymi standardowych projektów, o ile pozwoli na to sytuacja budżetowa PNWM.
Znalezienie partnera do projektu to pierwszy krok do jego realizacji. Wszystkich zainteresowanych nawiązaniem kontaktu ze szkołą z Niemiec zachęcamy do przejrzenia i dodawania ogłoszeń na naszej Giełdzie Partnerów lub też do bezpośredniego kontaktu z koordynatorką programu Eksperyment Wymiana. Warto również na bieżąco śledzić naszą ofertę na stronie internetowej lub zapisać się do newslettera, w którym co miesiąc informujemy o nowościach PNWM.
Szerpa to serwis internetowy PNWM poświęcony edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju (EZR). Znajdą tam Państwo podstawowe informacje, tematy, metody i przykłady projektów z zakresu zrównoważonego rozwoju, które mogą zainspirować do zajęcia się tym aspektem podczas międzynarodowych spotkań młodzieży i projektów STE(A)M. Więcej
Inspiracje dla projektów STE(A)M
Szukają Państwo inspiracji do projektów online z zakresu nauk przyrodniczych, ścisłych lub technologii? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wirtualnych warsztatów, inspirujących eksperymentów i materiałów wybranych placówek edukacyjnych.
Good practice
Rozwiń wszystko
Wszystko zaczyna się od wody
Podczas dwuczęściowego projektu STE)M „Wszystko zaczyna się od wody” uczennice i uczniowie analizowali i porównywali jakość wody w różnych rzekach Polski i Niemiec. Podczas warsztatów przeprowadzali eksperymenty z (wirtualną) wodą, związane z ochroną klimatu i metodami naukowymi. Woda była również ich motywem przewodnim krytycznego spaceru po mieście oraz zajęć sportowych. Punktem kulminacyjnym spotkania było wspólne wytwarzanie lodu przy użyciu azotu. Projekt miał rozbudzić i pogłębić zainteresowanie uczennic i uczniów przedmiotami STEM oraz wzmocnić ich świadomość ekologiczną i zmotywować ich do działań proekologicznych. Młodzi ludzie włączali się ze swoimi pomysłami we wszystkie prowadzone działania, dzięki czemu zobaczyli, jak ciekawie jest samemu eksperymentować.
Kiedy i gdzie:
10-16 września 2023 r. i 20-27 kwietnia 2024 r. w Warszawie i Saarlouis
Organizatorzy projektu:
CXXXVII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana w Warszawie
Robert-Schuman-Gymnasium Saarlouis
Eksperyment Wymiana: Projekt interdyscyplinarny w obszarach STE(A)M
Interdyscyplinarne spotkanie młodzieży z Wrocławia i Bochum składało się z dwóch części. Podczas zajęć w szkole uczennice i uczniowie budowali pojazdy napędzane pułapką na myszy. Następnie przygotowali swoje wynalazki do konkursu w trzech kategoriach: prędkość, odległość i pomysł. Ponadto eksperymentowali z robotyką, projektowaniem i tworzeniem sterowania instalacją oświetleniową oraz z modelowaniem 3D.
Drugim etapem były praktyki w firmie Gestamp, która projektuje, produkuje i sprzedaje części i zespoły metalowe. Na zajęciach praktycznych z kontroli jakości w laboratorium młodzi ludzie nauczyli się pomiarów i ich dokumentacji, a na dziale utrzymania ruchu pokazali możliwe usterki i awarie oraz sposoby ich usuwania.
Dwutygodniowy projekt zakończył się uroczystym podsumowaniem. Uczennice i uczniowie przedstawili interesujące i momentami zabawne prezentacje multimedialne o swoich działaniach w szkole, w zakładzie pracy oraz w czasie wolnym.
Gdzie i kiedy:
12-26 września 2023 r. we Wrocławiu
Organizatorzy projektu:
Zespół Szkół nr 18 we Wrocławiu
TBS 1 – Berufskolleg der Stadt Bochum
Bez chemii nie ma przyszłości
Wymiana młodzieży z miast partnerskich Legnicy i Miśni „Bez chemii nie ma przyszłości?” była kontynuacją projektu STE(A)M, który odbył się w Polsce we wrześniu 2023 roku. Bogaty program w dużej mierze samodzielnie opracowały uczennice i uczniowie. Obejmował praktyki laboratoryjne na uniwersytetach we Freibergu i Dreźnie, wycieczkę do największej firmy chemicznej w Saksonii – WACKER Silikonchemie Nünchritz, warsztaty oraz wspólne gotowanie. Goście z Legnicy mogli zatem poznać swoje miasto partnerskie oraz warunki życia, kształcenia i perspektyw młodzieży w Miśni. Towarzyszyła temu wymiana naukowa na tematy związane z chemią, jej potencjałem i przyszłością. A także refleksja, że partnerstwo obu gimnazjów jest dobrym dowodem na prężne działanie i rozwój istniejącego od 2017 roku partnerstwa Legnicy i Miśni.
Kiedy i gdzie:
8-11 stycznia 2024 r. w Miśni
Organizatorzy projektu:
V Liceum Ogólnokształcące im. Jana Heweliusza w Legnicy
Gymnasium Franziskaneum Meißen
Fotodokumentacja projektu na Instagramie:
https://www.instagram.com/austausch2024_meissen_liegnitz/?igsh=emQ5c2J4ZmNncTg1
Warsztaty przyrodnicze „Podaj wodzie pomocną dłoń”
Podczas warsztatów przyrodniczych młodzi ludzie zgłębiali tematykę proekologiczną od strony teoretycznej i praktycznej. W grupach polsko-niemieckich badali jakość wody w Jeziorze Resko Przymorskie, w jego dopływach rzecznych i w kanale. Poznali także las i jego środowisko, w czym pomógł im udział w zabawie edukacyjnej na temat rozróżniania i nazywania owoców leśnych. Popołudniami odbywały się laboratoria, podczas których mieszane zespoły wykonywały doświadczenia naukowe dotyczące fotosyntezy, prawa Pascala i Archimedesa i wielu innych. Na podsumowanie projektu młodzież zagrała w quiz ekologiczny.
Kiedy i gdzie:
20-26 sierpnia 2023 r. w Dźwirzynie
Organizatorzy projektu:
Fundacja Wspierania Rozwoju Pro Synergia
Uckermärkischer Bildungsverbund gGmbH
Film o projekcie:
Co mają wspólnego porosty z jazdą na rowerze?
Projekt koncentrował się wokół ekologii i kultury fizycznej. Uczestniczki i uczestnicy zastanawiali się nad tym, jak działania człowieka wpływają na przyrodę, przede wszystkim na zanieczyszczenie powietrza. Porównywali jego jakość w Polsce i Niemczech oraz nastawienie społeczeństwa do transportu ekologicznego. W programie była także wycieczka rowerowa, podczas której młodzi ludzie obserwowali porost na drzewach i go fotografowali. Następnie w międzynarodowych grupach wykonali plakaty na ten temat. Odwiedzili także w Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach, gdzie zapoznali się z interaktywną wystawą „Ziemia – Woda – Powietrze”. Wywoływała ona dyskusję i pomogła im wypracować proekologiczne rozwiązania na przyszłość.
Gdzie i kiedy:
15-20 maja 2023 r. w Gromniku
Organizatorzy projektu:
Ganztagsgymnasium Theresianum Mainz
Filmik i relacja z projektu:
https://pogorze24.pl/pnwm-eksperyment-wymiana-2023-zs-w-gromnku/174429/
urbanism meets ecology
Podczas tego projektu młodzi ludzie zgłębiali tematykę związaną z ochroną środowiska oraz zanieczyszczeniami wody, gleby i powietrza. Celem przedsięwzięcia było także pogłębienie trwającej od 2021 roku współpracy pomiędzy uczennicami i uczniami szkół polskich i niemieckich. Na swoich spotkaniach wypracowali oni jednolitą metodologię badań dotyczących działań na rzecz środowiska. Ich wyniki zostały opublikowane na specjalnie stworzonej stronie internetowej projektu. Można tam znaleźć m.in. dokumentację, fotorelacje oraz artykuły prasowe o badaniach i projektach z obszaru STE(A)M prowadzonych na przestrzeni ostatnich lat.
Kiedy i gdzie:
12-16 czerwca 2023 r. w Białymstoku
Organizatorzy projektu:
Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
Więcej informacji:
Strona internetowa dokumentująca projekty STE(A)M-owe realizowane przez uczniów ze szkół partnerskich:
Zebrane wyniki badań:
Relacja ze spotkania w czerwcu 2023 r.:
Relacja ze spotkania w czerwcu 2023
Filmik – Polsko-niemiecka współpraca uczniów w projekcie MINT:
Zanurzeni w realności
Woda jest niezbędnym zasobem, a jej zachowanie i ochrona jest kluczowe dla przyszłych pokoleń. Tematyka tegorocznych projektów wymiany szkół miała na celu podnieść świadomość uczennic i uczniów na temat globalnego kryzysu wodnego i zachęcić ich do odgrywania aktywnej roli w rozwiązywaniu problemów środowiskowych.
Odwiedzili oni wodociągi oraz pobrali próbki wody z Jeziora Bodeńskiego, rzeki Neckar w Stuttgarcie, Schwarzwaldu oraz lokalnych zbiorników wodnych w Trossingen i Gdańsku. Próbki te, po analizie, pomogły młodzieży zbadać jakość wody w różnych regionach i zrozumieć wyzwania związane z jej zanieczyszczeniem.
Kiedy i gdzie:
6-12 kwietnia 2024 r. w Gdańsku oraz 11-17 maja 2024 r. w Trossingen
Organizatorzy projektu:
Chrześcijańskie Autorskie Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku
Proszę pamiętać, że dotacji PNWM nie można łączyć z równoczesnym dofinansowaniem:
- ze środków Federalnego Planu dla Dzieci i Młodzieży (Kinder- und Jugendplan des Bundes);
- z Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach wymiany międzynarodowej.