Polsko-Niemiecka Nagroda Młodzieży 2024–2026

Polsko-Niemiecka Nagroda Młodzieży 2024–2026

Konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży jest organizowany przez PNWM od 2006 roku z reguły co trzy lata, aby wyróżnić najciekawsze polsko-niemieckie i trójstronne projekty młodzieżowe poświęcone danej tematyce. Tematem przewodnim ósmej edycji konkursu przypadającej na lata 2024–2026 pod hasłem „Młodzież lokalnie: genialnie!” jest wolontariackie zaangażowanie młodzieży na rzecz społeczności lokalnej. Jury zakwalifikowało do finału dziewięć projektów: siedem polsko-niemieckich i dwa trójstronne – jeden z udziałem młodzieży z Gruzji i jeden z Ukrainy. Skąd pochodzą organizatorki i organizatorzy projektów finałowych, prezentuje mapa na dole strony.

Wyjątkowa edycja: młodzież samodzielnie!

Po raz pierwszy konkurs jest skierowany bezpośrednio do młodych ludzi. To oni, młodzież w wieku od 15 do 26 lat, samodzielnie przejęli rolę organizatorek i organizatorów spotkań.

Seminarium otwierające

Od 20 do 22 listopada 2024 roku finalistki i finaliści konkursu spotkali się na seminarium otwierającym w Poznaniu. Podczas tego spotkania poznali siebie wzajemnie oraz zespół Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), a także dowiedzieli się więcej o organizacyjnych aspektach konkursu, wnioskowaniu w PNWM i promocji swoich projektów. Pod okiem trenerek pracowali również nad ich stroną merytoryczną. W galerii poniżej znajdują się zdjęcia z tego spotkania.

Bogactwo pomysłów

Młodzi ludzie planują między innymi reaktywować w lokalnych parkach stoły pingpongowe, aby zachęcić mieszkanki i mieszkańców do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Aby pomóc osobom wykluczonym społecznie i jednocześnie popularyzować jedzenie produktów lokalnych, młodzież z obszarów wiejskich chce we współpracy z miejscowymi rolnikami gotować dla osób w kryzysie bezdomności. Z udziałem rówieśniczek i rówieśników z Gruzji i Ukrainy młodzi ludzie przeprowadzą także projekty angażujące dzieci i młodzież ze szkół specjalnych.

Dalsze etapy konkursu i nagrody

Młodzi ludzie przeprowadzą swoje projekty w wybranym przez siebie terminie od marca do końca grudnia 2025 roku. Który projekt zwycięży, dowiedzą się podczas uroczystości wręczenia nagród 18 czerwca 2026 roku. Nagrody za pierwsze, drugie i trzecie miejsce wynoszą odpowiednio 4000, 3000 i 2000 euro dla każdego z partnerów projektu.

Projekty finałowe

  • „Bioróżnorodność ekosystemowa” – projekt organizowany przez młodzież z Torunia i Wildeshausen
  • „Edukacja bez granic – języki łączą kultury” – projekt organizowany przez młodzież z Opola i Poczdamu
  • „He(art) – Poznajmy się sercem i sztuką” – projekt organizowany przez młodzież z Lublina, Łodzi, Oldenburga i Kijowa
  • „Learn – Share – Care – zjednoczeni ponad granicami” – projekt organizowany przez młodzież z Poznania, Bad Oldesloe i Rustavi (Gruzja)
  • „Lokalnie gotowane, społecznie darowane” –  projekt organizowany przez młodzież z Tumlina Wyknia i Bayreuth
  • „Miasto 2.0” –  projekt organizowany przez młodzież z Poznania i Berlina
  • „Nastolatki w przedszkolu i szkole podstawowej” – projekt organizowany przez młodzież z Warszawy i Heilbad Heiligenstadt
  • „Pingpongowa Rewolucja: Ożywiamy Parki, Łączymy Społeczność” –  projekt organizowany przez młodzież ze Szczecina i Anklam
  • „Przez żołądek do przyjaźni” –  projekt organizowany przez młodzież z Brzeska i Lüdenscheid

Zdjęcia z seminarium otwierającego i mapa projektów finałowych