Polsko-Niemiecka Nagroda Młodzieży 2024–2026
Konkurs wystartował!

Polsko-Niemiecka Nagroda Młodzieży 2024–2026:
„Młodzież lokalnie: genialnie!” – Konkurs wystartował!

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) zaprasza młodych ludzi do zgłaszania swoich projektów w konkursie o kolejną Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży. „Młodzież lokalnie: genialnie” to motto VIII edycji Nagrody Młodzieży w latach 2024–2026. Tym razem celem jest, aby młodzi ludzie samodzielnie opracowali, zaplanowali i zrealizowali swoje pomysły na projekty od A do Z. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 września 2024 r.

PNWM wspiera dalej lokalność. Poprzednia edycja Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży 2021–2023 “U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie” pokazała ogromne zaangażowanie młodych ludzi w tematykę lokalną – ważną dla swoich wsi, miast i regionów. PNWM kontynuuje działania w tym obszarze i zachęca do dalszego zgłębiania potencjału w ramach kolejnych polsko-niemieckich spotkań młodzieży. Tematem przewodnim VIII edycji konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2024-2026 „Młodzież lokalnie: genialnie” jest wolontariackie zaangażowanie młodzieży na rzecz społeczności lokalnej i zmiana jej otoczenia na lepsze.

Nagroda Młodzieży od młodych dla młodych

Konkurs jest skierowany do osób między 15 a 26 rokiem życia z Polski i z Niemiec (oraz ewentualnego trzeciego kraju). To młodzi ludzie zainicjują i zorganizują projekt. Osoby dorosłe mogą ich wspierać, jednak to młodzież zadecyduje o obszarze, temacie i formie polsko-niemieckiego spotkania.

Zgłoszenia do konkursu

Do konkursu mogą przystąpić zarówno zarejestrowane organizacje społeczne, stowarzyszenia lub fundacje, jak i nieformalne inicjatywy, ruchy lub koła. Samorządy uczniowskie czy studenckie, młodzieżowe rady miasta lub powiatu, lokalne inicjatywy na rzecz włączania młodych migrantek i migrantów, organizacje harcerskie, koła teatralne lub kulinarne, a także grupy aktywnych wolontariuszek i wolontariuszy mogą zgłosić swój projekt, wesprzeć swoją lokalność społeczność i powalczyć o nagrodę.

Młodzi ludzie z Polski razem z niemieckim partnerem (i ewentualnie z trzecim partnerem z innego kraju) wymyślają razem pomysł na projekt i zgłaszają go najpóźniej do 15 września 2024 roku poprzez jeden wspólny formularz.

Polsko-niemieckie spotkania

Młodzi ludzie wspólnie zorganizują trwające co najmniej cztery dni spotkanie i zrealizują je albo w Polsce, albo w Niemczech w okresie od 1 marca do 31 grudnia 2025 roku. PNWM ogłosi podczas uroczystej gali finalistki i finalistów VIII edycji konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży “Młodzież lokalnie: genialnie” w dniu 18 czerwca 2026 roku.

W konkursie przewidziano następujące nagrody:

  • I miejsce: 4000 euro dla każdego z partnerów
    (w sumie 8000 euro za projekt bilateralny i 12 000 euro za projekt trójstronny);
  • II miejsce: 3000 Euro dla każdego z partnerów
    (sumie 6000 euro za projekt bilateralny i 9000 euro za projekt trójstronny);
  • III miejsce: 2000 Euro dla każdego z partnerów
    (w sumie 4000 euro za projekt bilateralny i 6000 euro za projekt trójstronny).

 

W przypadku trudności ze znalezieniem partnera do projektu, PNWM przygotowała specjalnie dla uczestniczek i uczestników konkursu tablicę ogłoszeń.