Polsko-Niemiecka Nagroda Młodzieży

Rozwiń wszystko

Polsko-Niemiecka Nagroda Młodzieży

Od 2004 roku co trzy lata PNWM wręcza Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży. Otrzymują ją szczególnie udane projekty wymiany młodzieży.

 

„U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie“ 2021-2023

Finaliści konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2021-2023

Serdeczne gratulujemy! Do finału konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2021-2023 zakwalifikowało się 19 projektów.

Łącznie wpłynęło 50 zgłoszeń, co pokazuje, że pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej jest chęć pozostania w kontakcie z partnerem i realizowania wspólnych projektów. Pomysły na projekty wokół tematyki „U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie” były bardzo różnorodne i wybór 20 finalistów okazał się trudniejszy niż sądziliśmy. Wszystkich, którym musieliśmy odmówić, zachęcamy do realizacji projektu w ramach regularnego dofinansowania PNWM.

Finaliści (w kolejności alfabetycznej):

  • Berufliche Schule des Kreises Stormarn / Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna
  • Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Gliwice / Partnerschaftsverband Rheinland-Pfalz/4er-Netzwerk e.V., Mainz /Maison de Rhénanie-Palatinat Centre Franco-Allemand en Bourgogne, Dijon
  • Dzielnicowy dom Kultury „Bronowice” / Jugendkulturarbeit e.V. / Miejski Dom Ludowy Lewandówka, Lwów
  • Förderverein Gutshaus Ramin e.V. / Fundacja Bonin, Łobez
  • Fundacja BEZLIK, Miłosław / HochDrei e.V., Potsdam
  • Gmina Piła / Miasto Schwerin
  • Grundschule Seeshaupt / Szkoła Podstawowa w Chałupkach
  • Heiner Janik Haus, Oberschleißheim / Dom Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, Gdańsk
  • Kreisverwaltung, Landkreis Saarpfalz / Starostwo Powiatowe, Powiat Bieszczadzki
  • KulturBrücken Görlitz e.V. / Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu
  • Marie-Curie-Gymnasium, Recklinghausen / Zespół Szkół Plastycznych, Gdynia
  • Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Nowym Sączu / AWO Kreisverband Neuwied e.V / Liceum Białoruskiego Narodowego Uniwersytetu, Minsk
  • Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA koło w Opolu / KgKJH Sachsen-Anhalt e.V.
  • SINE-CURA-Schule, Förderschule für Geistigbehinderte, Gernrode / Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Ostrzeszów
  • Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalnych „Kładka”, Łąkorz / Circus Schatzinsel – Vuesch gGmbh, Berlin
  • Szkoła Podstawowa nr 2 w Prochowicach / Hüffertgymnasium Warburg
  • TSG Bergedorf, Hamburg / UKS Wołodyjowski, Siemianowice Śląskie / La Brigade – Le Hangar Darwin Project, Bordeaux
  • Zespół Katolickich Szkół w Skawinie / Gimnazjum Benedyktyńskie w Ettal
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, Łódź / Jörg-Ratgeb-Schule, Stuttgart

 

Utworzony za pomocą aplikacji Padlet

Harmonogram konkursu

 • 28 lutego 2021 roku – ostateczny termin przesyłania zgłoszeń (projektów do konkursu);
 • 15 marca 2021 roku – wyłonienie finalistów konkursu przez jury złożone ze pracowników PNWM;
 • od 22 do 24 czerwca 2021 roku – seminarium wprowadzające dla finalistów konkursu (spotkanie online);
 • od 1 lipca 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku – realizacja projektów zakwalifikowanych do finału;
 • lato 2023 w Polsce – seminarium podsumowujące dla wszystkich finalistów wraz z uroczystością wręczenia nagród.

Nagrody

 • I miejsce: 4000 euro dla każdego z partnerów (w sumie 8000 euro za projekt bilateralny i 12 000 euro za projekt trójstronny),
 • II miejsce: 3000 Euro dla każdego z partnerów ( sumie 6000 euro za projekt bilateralny i 9000 euro za projekt trójstronny),
 • III miejsce: 2000 Euro dla każdego z partnerów (w sumie 4000 euro za projekt bilateralny i 6000 euro za projekt trójstronny),
 • ewentualnie dodatkowa nagroda dla spotkań online.

Ponadto projekty finałowe otrzymają dofinansowanie w wysokości do 130% stawek zryczałtowanych określonych w Wytycznych PNWM (p. plik „Stawki dofinansowania w 2021 roku dla programów dotacyjnych o szczególnym znaczeniu” do pobrania w prawej kolumnie). Koszty uczestnictwa w seminariach wprowadzającym i podsumowującym oraz w uroczystości wręczenia nagród ponosi PNWM.

„Razem w Europie. Jeden cel“ 2017-2019

„Razem w Europie. Jeden cel to motto konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży na lata 2017-2019. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży poświęciła go tematowi różnorodności.

Do konkursu zgłosiło się 80 polsko-niemieckich i trójstronnych projektów spotkań młodzieży, 17 z nich wzięło udział w rundzie finałowej. W efekcie w 2018 roku przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży zorganizowano finałowe projekty poświęcone różnym zagadnieniom związanym z różnorodnością kulturową, religijną, światopoglądową i językową.

14 lutego 2019 roku w Berlinie po raz szósty przyznano Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży w konkursie „Razem w Europie. Jeden cel” za najciekawszy polsko-niemiecki projekt młodzieżowy poświęcony różnorodności, poszanowaniu praw człowieka i tolerancji. W kategorii wymiany szkolnej zwyciężył projekt „Muzyka spotkania – muzyka porozumienia” II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim i szkoły Katholische Schule Bernhardinum w Fürstenwalde. Spośród projektów wymiany pozaszkolnej nagrodę otrzymał projekt „Przystanek Różnorodność w historycznym kontekście” Fundacji Sztukmistrze z Lublina i centrum edukacji młodzieży Jugendbildungsstätte Kurt Löwenstein z Werftpfuhl. Każdy z partnerów obu projektów otrzymał nagrodę w wysokości 3000 euro.

W ramach projektu „Muzyka spotkania – muzyka porozumienia” młodzi ludzie zafascynowani muzyką z Gorzowa i Fürstenwalde wspólnie założyli zespół „No Borders Band“, zapraszając do współpracy m.in. muzyków z Bliskiego Wschodu. Wyruszyli w trasę koncertową, oferując szkołom i innym instytucjom swoje występy, i podczas już w sumie jedenastu koncertów stanęli przed dwutysięczną publicznością. W trakcie warsztatów towarzyszących próbom młodzież pracowała nad tematem rasizmu i poznała historie ucieczek, które dotyczyły także członków ich zespołu.

Podczas projektu Przystanek Różnorodność w historycznym kontekście” młodzi ludzie z Krakowa i Berlina odwiedzili miejsce pamięci – były obóz koncentracyjny na Majdanku oraz współpracowali w trakcie warsztatów muzycznych, filmowych, scenografii, tańca i malarstwa. We wszystkich realizowanych działaniach motyw przewodni stanowiły kwestie różnorodności, dyskryminacji, rasizmu i wykluczenia. Dyskutowali o aktualnych wydarzeniach, umieszczając je w kontekście historycznym. W efekcie stworzyli piosenkę i teledysk „Lepiej rozmawiać“ oraz wideo performance „Spotkanie“.

Oprócz dwóch nagród głównych polsko-niemieckie jury przyznało także dwa wyróżnienia. W kategorii wymiany szkolnej wyróżniono projekt „Nie mówię, ale się porozumiewam” Szkoły Podstawowej nr 41 Specjalnej w Zabrzu i szkoły Pestalozzi-Schule w Essen. Dzieci i młodzież potrzebująca specjalnego wsparcia komunikowały się za pomocą języka migowego i wspólnie opracowały polsko-niemieckie tablice komunikacyjne. Dzięki udziałowi w różnych kreatywnych warsztatach majsterkowania, fotograficznych i filmowych w sposób szczególny doświadczyły, jak inne osoby postrzegają ich mocne strony.

W kategorii wymiany pozaszkolnej wyróżnienie otrzymała Fundacja BEZLIK z Mikuszewa i jej partner centrum edukacji młodzieży JUBI Unterfranken z Würzburga za projekt „Ponad granicami”, podczas którego młodzież z Polski i Niemiec, między innymi z rodzin imigranckich, a także ze społeczności Sinti i Romów, wspólnie brała udział w różnych warsztatach i przygotowała spektakl teatralny.

PATRONAT HONOROWY

PRZY WSPARCIU

csm_Logo_Flick_Stiftung_d3133e22fd.png.pagespeed.ce.SyN7bnBM8H