„U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie“
„U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie“ to aktualny temat konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2021-2023. Bierze w nim udział 19 partnerstw polsko-niemieckich, które w latach 2021 i 2022 realizują 38 projektów spotkań młodzieży. Zapraszamy do zapoznania się z nimi i obejrzenia filmów z projektów.
Filmy z projektów Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży
Rozwiń wszystko
W ramach projektu „Pokaż, co Ty i twój region kryjecie w sobie!” młodzież z partnerskich regionów Nadrenii-Palatynatu, województwa opolskiego i regionu Burgundii Franche-Comté spotkała się w Opolu od 26 do 30 maja 2022 roku. Spotkanie zostało zorganizowane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, Związek Partnerstwa Nadrenii-Palatynatu w Moguncji oraz Dom Nadrenii-Palatynatu – Centrum Francusko-Niemieckie w Burgundii (Maison de Rhénanie-Palatinat Centre Franco-Allemand en Bourgogne).
Polscy uczestnicy i uczestniczki projektu wcielili się w rolę gospodarzy, którzy pokazali swoim gościom z regionów partnerskich swoją ojczyznę z własnej perspektywy. Młodzi ludzie wspólnie stworzyli cały program poświęcony takim tematom jak zaangażowanie w politykę, media, ekologia i pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego. Dzięki temu wszyscy mogli aktywnie poznać województwo opolskie. Kontynuacja projektu nastąpi w od 16 do 21 czerwca w Moguncji.
Podczas projektu „Wędrówka do źródła” uczennice i uczniowie z Zespołu Szkół Katolickich w Skawinie i niemieckiego Liceum Benedyktynów w Ettal wyruszyli na poszukiwanie śladów swych wspólnych europejskich korzeni. Ich spotkanie odbyło się od 23 do 30 maja 2022 roku w Kalwarii.
Młodzi ludzie wędrowali szlakiem kulturowym, historycznym, duchowym i religijnym. Starali się odnaleźć łączące ich na tym tle aspekty. Spróbowali swoich sił, wspólnie grając w teatrze, ucząc się sztuki kaligrafii, grając na instrumentach i śpiewając w chórze. Odkrywali przyrodę i okolice Góry Kalwarii i rozmawiali na temat znaczenia natury i ekologii. Zwieńczeniem ich działań był spektakl muzyczno-teatralny połączony z tańcem z flagami, który wystawili przed miejscową publicznością.
Podczas projektu „Follow Obazda” od 22 do 29 maja 2022 roku w Gdańsku młodzież z Domu Spotkań Dom Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gdańsku i domu spotkań młodzieży Heiner Janik Haus, JBS am Tower w Oberschleißheim pokazała, jak różnorodnie można wykorzystać lokalny potencjał.
Młodzi ludzie mieli okazję spojrzeć na Gdańsk oraz region Pomorza i Kaszub z różnych perspektyw. Wzięli udział w warsztatach kulinarnych, dbając zarówno o zakupy od lokalnych wytwórców, jak i o niemarnowanie żywności. Stworzyli także mini-książkę kucharską z przepisami na dania regionalne z miejscowych produktów. Nie zabrakło także degustacji kaszubskiej kuchni i spotkania z kaszubską kulturą. Uczestnicy i uczestniczki projektu zbadali także, jak regionalna specyfika znajduje odzwierciedlenie w sztuce i literaturze. Ponadto zastanawiali się nad tym, jak sprawić, by tutejsze miejscowości uczynić bardziej interesującymi dla młodzieży.
Miejski Dom Kultury (MDK) w Zgorzelcu razem ze stowarzyszeniem KulturBrücken Görlitz e. V. zorganizowały wiosenny występ dzieci i młodzieży biorących udział w projekcie „CYRKUS im Laden | w sklepie 2022”. Działania projektowe odbywały się od września 2021 roku do maja 2022 roku, a wieńczący je występ miał miejsce 20 i 21 maja 2022 roku w amfiteatrze przy domu kultury.
Dzieci i cyrk opanowały miasto! I to nie jedno, tylko podwójne – Europa-Miasto Görlitz-Zgorzelec. Spotkały się, by wspólnie ćwiczyć różne dyscypliny cyrkowe i dać spektakl na deskach amfiteatru. Tak jest przez prawie cały rok. Różne grupy raz w tygodniu trenują pod okiem polsko-niemieckiego zespołu w halach, szkołach i parkach po obu stronach Nysy. W ten sposób poznają się i uczą – nie tylko sztuki cyrkowej, ale także zrozumienia, tolerancji i zaufania. Znikają granice i bariery językowe – nie tylko wśród najmłodszych, lecz także wśród mieszkańców obu miast. Nie ma się zatem co dziwić, że na występ cyrku przybyło aż 500 osób! A jak wyglądała próba generalna w przeddzień spektaklu, warto zobaczyć na naszym filmie.
Projekt „Nasze ulubione miejsca w Poznaniu i Bad Oldesloe – wirtualny przewodnik” był realizowany od 16 do 20 maja 2022 roku w Poznaniu przez Poznańską Ogólnokształcąca Szkołę Muzyczną II Stopnia i szkołę Berufliche Schule des Kreises Stormarn w Bad Oldesloe.
Pokazać miasto przez pryzmat muzyki, emocji i ulubionych miejsc młodych ludzi – ten cel towarzyszy uczennicom i uczniom biorącym udział projekcie. Postanowili oni stworzyć aplikację z polsko-niemieckim muzycznym przewodnikiem po swoich miastach. Podczas spotkania w Poznaniu gospodarze zapoznali swoich gości ze swoimi ulubionymi miejscami, a następnie wspólnie kręcili o nich krótkie filmy i dobierali utwory muzyczne. Młodzież miała przy tym okazję uczyć się od siebie wzajemnie i poznawać najnowsze narzędzia technologiczne. Druga część projektu zaplanowana jest na jesień w Bad Oldesloe. Zakończy się koncertem w wykonaniu uczennic i uczniów szkoły muzycznej, podczas którego prezentowane będą nakręcone wideoklipy.
W ramach projektu „Akcja z Actionbound – analogowe i cyfrowe odkrywanie okolicy – historyczna wieś Rieder“ w dniach od 15 do 21 maja 2022 roku uczennice i uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostrzeszowie i placówki kształceniowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną SINE-CURA-Schule w Gernrode/Quedlinburg udali się w odkrywczą podróż.
Dlaczego istnieją tylko przewodniki poświęcone zabytkom w dużych lub znanych miejscowościach? Chcąc to zmienić, młodzi ludzie z obu szkół partnerskich wyruszyli w drogę, by odkryć walory historyczne wsi Rieder leżącej niedaleko niemieckiej szkoły. Z ołówkiem, kartką papieru i aparatem fotograficznym w ręku udali się więc na poszukiwanie ciekawych budynków i miejsc. Następnie przygotowali ulotkę opatrzoną własnymi rysunkami i krótkimi tekstami informacyjnymi. Stworzyli także trasę spacerową po Rieder w aplikacji Actionbound, która w przyszłości doprowadzi wszystkich zainteresowanych do ciekawych obiektów. Poza tym zakasali rękawy i uporządkowali parafialny ogród. Uprzątnęli ogromną stertę chrustu i zasadzili grządkę warzyw. Jak wiele frajdy sprawił im ten projekt, udało się uchwycić naszej ekipie filmowo-fotograficznej.
Projekt „z.B = np.”, był realizowany od 9 do 13 marca 2022 roku w Magdeburgu przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, Koło w Opolu oraz Kompetenzzentrum geschlechtergerechte Kinder- und Jugendhilfe Sachsen-Anhalt e. V.
Jak znaleźć i rozpowszechnić historie osób w regionie, które obalały i obalają stereotypy na temat płci? Jak zwrócić uwagę na prawa człowieka i kwestię różnorodności? Młodzi ludzie z Polski i Niemiec spotkali się na projekcie „z.B = np.”, by za pomocą geocachingu stworzyć edukacyjną sieć miejsc poświęconych tym właśnie kwestiom. W pogłębieniu wiedzy pomogło im spotkanie z osobami reprezentującymi lokalne władze i dyskusja z nimi. Dzięki swojemu zaangażowaniu uczestniczki i uczestnicy projektu sprawili, że region zyskał na atrakcyjności dla lokalnej społeczności i dla odwiedzających.
Projekt „Eco Heroes” odbył się w od 4 do 10 lipca 2021 roku w Mikuszewie i od 10 lipca do 17 lipca 2021 roku w Poczdamie. Jego organizatorami były Fundacja BEZLIK i stowarzyszenie HochDrei e. V.
Młodzi ludzie z Polski i Niemiec uczestniczący w projekcie „Eco Heroes” swoje działania na rzecz lokalnych społeczności tematycznie poświęcili ratowaniu Ziemi. W Mikuszewie stworzyli mural, aby zwrócić uwagę jego mieszkańców i gości na kwestię zaśmiecania świata oraz szafkę na wymianę książek, by dać im „drugie życie”. Wyjechali stamtąd z roślinkami w plecaku, aby zasadzić je aż w Poczdamie. Tam wcielali w życie zamysł ogrodu społecznego, budując skrzynki na warzywa i maszerowali w strajku klimatycznym. Bo każdy krok i czyn się liczy, by uratować ziemię – co warto zobaczyć na filmie!
Film i więcej informacji o projekcie pojawią się po jego realizacji w 2022 roku.
Film i więcej informacji o projekcie pojawią się po jego realizacji w 2022 roku.
Film i więcej informacji o projekcie pojawią się po jego realizacji w 2022 roku.
Film i więcej informacji o projekcie pojawią się po jego realizacji w 2022 roku.
Film i więcej informacji o projekcie pojawią się po jego realizacji w 2022 roku.
Film i więcej informacji o projekcie pojawią się po jego realizacji w 2022 roku.
Film i więcej informacji o projekcie pojawią się po jego realizacji w 2022 roku.
Film i więcej informacji o projekcie pojawią się po jego realizacji w 2022 roku.
Film i więcej informacji o projekcie pojawią się po jego realizacji w 2022 roku.
Film i więcej informacji o projekcie pojawią się po jego realizacji w 2022 roku.