Nagroda młodzieży

Rozwiń wszystko

Konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży

Od 2004 roku co trzy lata PNWM wręcza Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży. Otrzymują ją szczególnie udane projekty wymiany młodzieży.

Obecnie trwa nabór projektów do VII edycji konkursu o  Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2021-2023 „U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie“.

Nagrody w ramach ostatniej edycji konkursu, która odbyła się pod hasłem „Razem w Europie. Jeden cel” zostały wręczone w lutym 2019 roku przedstawicielom projektów poświęconych różnorodności, poszanowaniu praw człowieka i tolerancji.

„U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie“– nowa edycja konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) zaprasza do udziału w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2021-2023 realizowanego pod hasłem  „U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie“. Konkurs jest skierowany do organizacji i instytucji realizujących polsko-niemieckie projekty wymiany młodzieży. Projekty można zgłaszać do 28 lutego 2021 roku.

Są Państwo szkołą, stowarzyszeniem lub organizacją pozarządową, która chciałaby angażować się w życie miejscowej społeczności? Chcieliby Państwo przybliżyć lokalnym mieszkańcom swoją działalność i zaprosić ich do współpracy lub z młodzieżą zrobić coś dla swojej wsi, miasta lub powiatu? Poza tym mają Państwo partnera w Niemczech, który również działa lokalnie i chcieliby Państwo wspólnie zrealizować projekt poświęcony Państwa miejscowościom lub regionom? PNWM zaprasza więc Państwa do zgłoszenia wybranego pomysłu na projekt do konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2021-2023.

Tematyka projektów

Podczas zaplanowanych spotkań partnerzy mogą zająć się kulturą, sportem lub sytuacją społeczną w swojej okolicy albo wspólnie zaangażować się w rozwój swoich miejscowości, tak aby stały się one ciekawsze dla młodych ludzi. Forma, w jakiej zostanie zrealizowany projekt zależy od Państwa: spektrum możliwości sięga od A jak audioguide, przez B jak blog z aktualnościami z partnerskiego regionu, H jak hackathony, na których powstaną aplikacje dla młodzieży, I jak interaktywne plany miast, K jak kafejki pop-up serwujące menu z regionu partnera, P jak posiedzenie parlamentów młodzieżowych, R jak rowerowe wycieczki międzypokoleniowe, aż do Z jak zwiedzanie muzeum miejskiego ze specjalnym tandemowym oprowadzeniem… Najważniejsze, aby projekty zostały przygotowane w polsko-niemieckim zespole i były zrealizowane z udziałem młodzieży z Polski i Niemiec.

Do współpracy warto zaprosić również inne organizacje lub instytucje z Państwa najbliższej okolicy, by wspólnie zrobić coś pożytecznego dla lokalnych społeczności!

Warunki uczestnictwa

 • konkursowe projekty mogą zgłosić partnerstwa składające się co najmniej z jednego polskiego i jednego niemieckiego partnera – na przykład gminy, szkoły, organizacji pozarządowej lub innej instytucji;
 • w projektach zgłoszonych do konkursu muszą wziąć udział młodzi ludzie (do 26 roku życia) z Polski, Niemiec i ewentualnie kraju trzeciego;
 • planowaniem, organizacją, realizacją i ewaluacją projektu powinni wspólnie zająć się obaj partnerzy; nawet jeśli młodzież sama nie będzie organizować spotkania, to jej zainteresowania i pomysły muszą stanowić nieodzowny element projektu;
 • projekt musi obejmować przynajmniej dwa spotkania składające się każdorazowo z przynajmniej czterech dni – jedno po polskiej, drugie po niemieckiej stronie (w zależności od sytuacji epidemiologicznej może również alternatywnie odbyć się online);
 • założenia projektu powinny być również zgodne z ogólnymi zasadami wspierania Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Harmonogram konkursu

 • 28 lutego 2021 roku – ostateczny termin przesyłania zgłoszeń (projektów do konkursu);
 • 15 marca 2021 roku – wyłonienie finalistów konkursu przez jury złożone ze pracowników PNWM;
 • od 21 do 24 czerwca 2021 roku – seminarium wprowadzające dla finalistów konkursu w Magdeburgu (z udziałem po jednej osoby reprezentującej każdego z partnerów z Polski, Niemiec i ewentualnego kraju trzeciego);
 • od 1 lipca 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku – realizacja projektów zakwalifikowanych do finału;
 • lato 2023 w Polsce – seminarium podsumowujące dla wszystkich finalistów wraz z uroczystością wręczenia nagród.

Nagrody

 • I miejsce: 4000 euro dla każdego z partnerów (w sumie 8000 euro za projekt bilateralny i 12 000 euro za projekt trójstronny),
 • II miejsce: 3000 Euro dla każdego z partnerów ( sumie 6000 euro za projekt bilateralny i 9000 euro za projekt trójstronny),
 • III miejsce: 2000 Euro dla każdego z partnerów (w sumie 4000 euro za projekt bilateralny i 6000 euro za projekt trójstronny),
 • ewentualnie dodatkowa nagroda dla spotkań online.

Ponadto projekty finałowe otrzymają dofinansowanie w wysokości do 130% stawek zryczałtowanych określonych w Wytycznych PNWM (p. plik „Stawki dofinansowania w 2021 roku dla programów dotacyjnych o szczególnym znaczeniu” do pobrania w prawej kolumnie). Koszty uczestnictwa w seminariach wprowadzającym i podsumowującym oraz w uroczystości wręczenia nagród ponosi PNWM.

Zgłoszenia

Projekty do konkursu należy zgłaszać online poprzez wypełnienie formularza elektronicznego najpóźniej do 28 lutego 2021 roku. Aby zgłosić projekt należy wypełnić formularz konkursowy, załączyć szkic projektu i potwierdzić regulamin konkursu (p. prawa kolumna).

„Razem w Europie. Jeden cel“ (2017-2019)

„Razem w Europie. Jeden cel to motto konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży na lata 2017-2019. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży poświęciła go tematowi różnorodności.

Do konkursu zgłosiło się 80 polsko-niemieckich i trójstronnych projektów spotkań młodzieży, 17 z nich wzięło udział w rundzie finałowej. W efekcie w 2018 roku przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży zorganizowano finałowe projekty poświęcone różnym zagadnieniom związanym z różnorodnością kulturową, religijną, światopoglądową i językową.

14 lutego 2019 roku w Berlinie po raz szósty przyznano Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży w konkursie „Razem w Europie. Jeden cel” za najciekawszy polsko-niemiecki projekt młodzieżowy poświęcony różnorodności, poszanowaniu praw człowieka i tolerancji. W kategorii wymiany szkolnej zwyciężył projekt „Muzyka spotkania – muzyka porozumienia” II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim i szkoły Katholische Schule Bernhardinum w Fürstenwalde. Spośród projektów wymiany pozaszkolnej nagrodę otrzymał projekt „Przystanek Różnorodność w historycznym kontekście” Fundacji Sztukmistrze z Lublina i centrum edukacji młodzieży Jugendbildungsstätte Kurt Löwenstein z Werftpfuhl. Każdy z partnerów obu projektów otrzymał nagrodę w wysokości 3000 euro.

W ramach projektu „Muzyka spotkania – muzyka porozumienia” młodzi ludzie zafascynowani muzyką z Gorzowa i Fürstenwalde wspólnie założyli zespół „No Borders Band“, zapraszając do współpracy m.in. muzyków z Bliskiego Wschodu. Wyruszyli w trasę koncertową, oferując szkołom i innym instytucjom swoje występy, i podczas już w sumie jedenastu koncertów stanęli przed dwutysięczną publicznością. W trakcie warsztatów towarzyszących próbom młodzież pracowała nad tematem rasizmu i poznała historie ucieczek, które dotyczyły także członków ich zespołu.

Podczas projektu Przystanek Różnorodność w historycznym kontekście” młodzi ludzie z Krakowa i Berlina odwiedzili miejsce pamięci – były obóz koncentracyjny na Majdanku oraz współpracowali w trakcie warsztatów muzycznych, filmowych, scenografii, tańca i malarstwa. We wszystkich realizowanych działaniach motyw przewodni stanowiły kwestie różnorodności, dyskryminacji, rasizmu i wykluczenia. Dyskutowali o aktualnych wydarzeniach, umieszczając je w kontekście historycznym. W efekcie stworzyli piosenkę i teledysk „Lepiej rozmawiać“ oraz wideo performance „Spotkanie“.

Oprócz dwóch nagród głównych polsko-niemieckie jury przyznało także dwa wyróżnienia. W kategorii wymiany szkolnej wyróżniono projekt „Nie mówię, ale się porozumiewam” Szkoły Podstawowej nr 41 Specjalnej w Zabrzu i szkoły Pestalozzi-Schule w Essen. Dzieci i młodzież potrzebująca specjalnego wsparcia komunikowały się za pomocą języka migowego i wspólnie opracowały polsko-niemieckie tablice komunikacyjne. Dzięki udziałowi w różnych kreatywnych warsztatach majsterkowania, fotograficznych i filmowych w sposób szczególny doświadczyły, jak inne osoby postrzegają ich mocne strony.

W kategorii wymiany pozaszkolnej wyróżnienie otrzymała Fundacja BEZLIK z Mikuszewa i jej partner centrum edukacji młodzieży JUBI Unterfranken z Würzburga za projekt „Ponad granicami”, podczas którego młodzież z Polski i Niemiec, między innymi z rodzin imigranckich, a także ze społeczności Sinti i Romów, wspólnie brała udział w różnych warsztatach i przygotowała spektakl teatralny.

PATRONAT HONOROWY

PRZY WSPARCIU

csm_Logo_Flick_Stiftung_d3133e22fd.png.pagespeed.ce.SyN7bnBM8H