Spojrzenie w przeszłość i razem do przodu! – Seminarium

Spojrzenie w przeszłość i razem do przodu! – Seminarium

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) zaprasza nauczycielki i nauczycieli z polskich i niemieckich szkół, zainteresowanych realizacją projektów wymian uczniowskich z zakresu edukacji historycznej i obywatelskiej w miejscach pamięci II wojny światowejna seminarium, które odbędzie się od 18 do 21 września 2024 roku w Lublinie.

Chcemy zachęcić Państwa do realizacji polsko-niemieckich projektów wymiany w miejscach pamięci. Podpowiemy, jak przygotować projekt wymiany, w którym historia będzie wspólnym odkrywaniem przeszłości i jej upamiętnianiem oraz ułatwi młodzieży rozumienie teraźniejszości.

Podczas seminarium będziemy szukać odpowiedzi na pytania:

  • Jak kształtuje się pamięć o tragicznych wydarzeniach z przeszłości w obu krajach szczególnie wśród dzisiejszych nastolatków?
  • Jak przeobraża się rola autentycznych miejsc pamięci w epoce bez naocznych świadków?
  • Czy wspólny projekt w miejscu pamięci uczniów polskich i niemieckich to dobry pomysł?
  • Czy historia „lubi się powtarzać”? Co ma wspólnego z problemami dzisiejszego świata? Czy i jak można się z niej uczyć?

Biorąc udział w programie, będą Państwo mogli nawiązać nowe kontakty, dzielić się swoim doświadczeniem, pogłębić wiedzę na temat metod z obszaru międzykulturowej edukacji historycznej. To wszystko pomoże Państwu przygotować polsko-niemiecką wymianę uczniowską w miejscu pamięci. Jesteśmy przekonani, że osobiste przeżycia będą najlepszą motywacją do realizacji takiego projektu.

Zapraszamy do spojrzenia z nami w przeszłość a potem razem do przodu! Cieszymy się na spotkanie z Państwem!

Zaproszenie, zawierające więcej informacji, oraz planowany program w prawej kolumnie.

Termin i miejsce

Od 18 do 21 września 2024 roku (oraz spotkanie online 10 września 2024 roku) w Lublinie.

Języki seminarium

Polski i niemiecki – szkolenie będzie tłumaczone symultanicznie, znajomość języka niemieckiego nie jest wymagana.

Grupa docelowa

12 nauczycielek/nauczycieli z Polski oraz 12 nauczycielek/nauczycieli z Niemiec. Mile widziane są wspólne zgłoszenia od istniejących polsko-niemieckich partnerstw szkolnych.

Koszty seminarium

160 złotych dla osób uczestniczących z Polski. Opłata obejmuje koszty programu, przejazdów, wyżywienia i zakwaterowania w pokojach 2-osobowych. Istnieje (ograniczona) możliwość zakwaterowania w pokojach 1-osobowych za dodatkową opłatą w wysokości 140 PLN. PNWM dofinansuje koszty podróży maksymalnie do wysokości stawki wynikającej z Wytycznych PNWM.

Zgłoszenia 

Zgłoszenia prosimy przesyłać wyłącznie przy użyciu formularza zgłoszeniowego w terminie do 9 czerwca 2024 roku.

Prosimy, aby na seminarium zgłaszały się jedynie te osoby, które mogą uczestniczyć we wszystkich punktach programu, od wtorku do soboty włącznie. Tak też prosimy zaplanować swoją podróż. Zaświadczenia o ukończeniu szkolenia wydamy jedynie osobom, które pozostaną do końca szkolenia.