Polska – Niemcy. Wojna i pamięć
(Wydanie II poprawione i rozszerzone)
Autorki i autorzy z Polski i Niemiec w 15 esejach piszą o drugiej wojnie światowej oraz o tym, jak wojna ta była i jest pamiętana w obu krajach. Ponadto w 153 hasłach o charakterze encyklopedycznym znajdują się informacje o wydarzeniach, pojęciach i postaciach związanych z drugą wojną światową.
Czytelniczki i czytelnicy dowiedzą się z książki m.in. jak doszło do wybuchu drugiej wojny światowej i jak wyglądała niemiecka polityka okupacyjna w Polsce. Autorki i autorzy starają się też odpowiedzieć na pytanie, jak wyglądało rozliczenie z narodowym socjalizmem w Niemczech oraz jaki wpływ miała wojna na obraz Niemców w Polsce i Polaków w Niemczech.
Zaletą publikacji jest takie przygotowanie treści, żeby były przystępne zarówno dla polskiego, jak i niemieckiego czytelnika, opiekunów wymian szkolnych i pozaszkolnych, starszej młodzieży oraz każdego, zainteresowanego historią i relacjami polsko-niemieckimi.
Książka jest także dostępna w wersji niemieckiej pt. „Deutschland, Polen und der Zweite Weltkrieg. Geschichte und Erinnerung” i może być wykorzystana, jako materiał pomocniczy na lekcjach historii, czy też w trakcie wymian polsko-niemieckich.