Sytuacja w schroniskach młodzieżowych w Polsce

Sytuacja w schroniskach młodzieżowych w Polsce

Schroniska młodzieżowe w Polsce, zamknięte do niedawna z powodu pandemii koronawirusa, wracają powoli do funkcjonowania na skutek poluzowania obostrzeń. Powrót do całkowitej normalności z pewnością jeszcze długo nie będzie możliwy, jednak niektóre schroniska zdecydowały się na ponowne przyjmowanie gości. Wszystkie otwarte placówki wprowadziły nowe zasady działania. Informacje o nich można znaleźć na stronach internetowych danych placówek. Warto sprawdzić je przed zaplanowaniem pobytu. Zalecenia w większości pokrywają się, dlatego też PNWM przygotowała ich krótkie podsumowanie.

Przed przyjazdem i w jego momencie

Rezerwacji noclegów można dokonywać tylko telefonicznie lub przez internet. Ograniczona została liczba miejsc noclegowych. W jednym pokoju, niezależnie od jego wielkości, mogą być zakwaterowane tylko dwie osoby. Przed przyjazdem wymagane jest często podpisanie oświadczenia o zapoznaniu się z regulaminem danej placówki. Niektóre schroniska mierzą gościom przed wejściem temperaturę i nie wpuszczają osób z podwyższoną temperaturą. Płatności przyjmowane są tylko kartą bądź przelewem. Przy recepcji nie mogą znajdować się więcej niż dwie osoby. Osoby niezameldowane w schronisku nie mają do niego wstępu.

Higiena w trakcie pobytu

W budynkach schronisk jest zalecenie lub obowiązek zachowywania odstępów dwumetrowych oraz noszenia maseczek i rękawiczek. Zalecana jest częsta dezynfekcja rąk. Wszystkie przestrzenie wspólne takie jak: kuchnie samoobsługowe, stołówki, sale odpoczynku, boiska sportowe itp. są przeważnie nieczynne.

Dbając o bezpieczeństwo gości schroniska wprowadzają również zasady dla własnych pracowników, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Części wspólne budynków mają być regularnie sprzątane i odkażane. Ogranicza się sprzątanie pokoi w czasie pobytu do wyraźnego życzenia gości.

Nadzieja na polsko-niemieckie spotkania

Jak widać, obostrzenia dotyczące pobytów w schroniskach młodzieżowych są bardzo duże. Czy wyjazd z grupą w takich warunkach jest możliwy? Bez wspólnych przestrzeni i przy ciągłym obowiązku zachowywania odstępów przeprowadzenie programu jest bardzo utrudnione. Ponowne otwarcie schronisk daje nam jednak nadzieję na polepszenie się sytuacji i w niedalekiej przyszłości na kolejne poluzowywanie obostrzeń, a co za tym idzie, możliwości ponownego organizowania spotkań młodzieży.