„Mowa nienawiści i dyskryminacja” – polsko-niemiecki projekt dla młodzieży i osób zainteresowanych historią

„Mowa nienawiści i dyskryminacja” – polsko-niemiecki projekt dla młodzieży i osób zainteresowanych historią

MDSM Oświęcim i Weltoffenes Interkulturelles Netzwerk Leipzig zapraszają po 10 uczestniczek i uczestników z Polski i Niemiec w wieku od 17 do 23 lat do udziału w polsko-niemieckim projekcie online i stacjonarnym. Podczas spotkań młodzież zdobędzie wiedzę i umiejętności, które pozwolą jej rozpoznawać oraz skutecznie reagować i przeciwdziałać zjawiskom dyskryminacji i mowy nienawiści.

Temat seminarium

Mowa nienawiści nieodłącznie towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Jednak skala jej występowania za sprawą rozprzestrzeniających ją „nośników”, czyli mediów tradycyjnych i społecznościowych, stanowi obecnie zjawisko, którego zasięg wzbudza niepokój. Poszukując środków zaradczych należy stawić czoła paradoksowi wyrażanemu z jednej strony przez wolność „mówienia wszystkiego”, z drugiej zaś przez godność i szacunek dla innych i siebie. W obecnych czasach to właśnie wolność staje się często bezrefleksyjnie przywoływaną wartością, która znowuż nierzadko narusza godność i równość konkretnych jednostek czy grup społecznych.

Podczas projektu realizowanego na przełomie 2021 i 2022 roku szczególny nacisk zostanie położony na tematykę antysemityzmu, który nadal stanowi poważne zagrożenie dla naszych demokracji. Dodatkowo w okresie pandemii Covid-19, w połączeniu z teoriami spiskowymi, staje się coraz bardziej palącym problemem.

Oprócz ekspertek i ekspertów z zakresu mowy nienawiści i dyskryminacji do udziału w projekcie zaproszono także przedstawicielki i przedstawicieli mniejszości żydowskiej, którzy z własnej perspektywy odniosą się do poruszanej tematyki.

Grupa docelowa

  • po 10 uczestniczek i uczestników z Polski i Niemiec w wieku od 17 do 23 lat (preferowane będą zgłoszenia od 2 do 3 osób z tej samej szkoły, uczelni, organizacji)

Informacje organizacyjne

  • Projekt składa się z dwóch części: sześciu spotkań online po 3 godziny w okresie od listopada do grudnia 2021 roku (w każdy poniedziałek w godzinach popołudniowych) oraz wspólnego tygodniowego polsko-niemieckiego seminarium stacjonarnego w MDSM Oświęcim w styczniu/lutym 2022 roku.
  • Opłata za uczestnictwo dla osób z Polski za pierwszą część online wynosi 50 złotych.
  • Wszystkie spotkania online odbywać się będą na platformie Zoom z wykorzystaniem innych narzędzi cyfrowych.
  • Podczas pracy projektowej grupie będą towarzyszyć tłumaczki/-e. Znajomość języka angielskiego i/lub niemieckiego będzie jednak mile widziana.
  • Zgłoszenia należy przesyłać za pomocą specjalnego formularza online do 31 października 2021 roku.
  • Organizatorami projektu są: MDSM Oświęcim, Weltoffenes Interkulturelles Netzwerk (Niemcy), Amadeu Antonio Stiftung (Niemcy), Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, projekt MEET A JEW Centralnej Rady Żydów w Niemczech.