Wręczenie PNWM Międzynarodowej Nagrody Pokoju Westfalskiego
28 maja na uroczystej ceremonii w Münster Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Pokoju Westfalskiego. PNWM otrzymała ją za budowanie europejskiej przyjaźni między Polską a Niemcami oraz za swoją działalność na rzecz ukraińskiej młodzieży i rodzin, w szczególności od czasu ataku Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Krótko po wybuchu wojny PNWM przygotowała bowiem specjalny program, dzięki któremu wsparła 59 projektów pomocowych dla Ukrainy oraz 64 projekty polsko-niemiecko-ukraińskich spotkań młodzieży. W 2023 wsparła kolejnych 80 tego rodzaju spotkań.
„Jesteśmy bardzo dumni, że PNWM otrzymała tę nagrodę. To znak uznania dla wszystkich organizacji młodzieżowych i szkół, które od ponad 30 lat angażują się w to, żeby młodzi ludzie z Polski i Niemiec mogli się poznać” – mówi niemiecki dyrektor zarządzający PNWM Stephan Erb. „Ponieważ zostaliśmy wyróżnieni przede wszystkim za nasze zaangażowanie na rzecz Ukrainy, które w dzisiejszych czasach ma szczególne znaczenie, wykorzystamy pieniądze z nagrody na dalsze wspieranie polsko-niemiecko-ukraińskich spotkań młodzieży” – dodaje polska dyrektor zarządzająca PNWM Małgorzata Bochwic-Ivanovska.
Główny laureat Emmanuel Macron
Głównym laureatem nagrody jest prezydent Francji Emmanuel Macron, którego jury uhonorowało za aktywność na rzecz silnej Europy i wysiłki służące wzmacnianie przyjaźni francusko-niemieckiej. Nagrodę, której łączna wysokość to 100 000 euro, współfinansuje 100 wiodących przedsiębiorstw w Westfalii z Towarzystwa Ekonomicznego Westfalii-Lippe (Wirtschaftliche Gesellschaft für Westfalen und Lippe, WWL).
Ceremonię w Münster zaszczycili wysokiej rangi politycy: prezydentowi Macronowi, który przybył z wizytą państwową do Niemiec, towarzyszył prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Na uroczystości były obecne również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, minister edukacji Barbara Nowacka oraz niemiecka minister ds. młodzieży Lisa Paus, a także premier Nadrenii Północnej-Westfalii Hendrik Wüst.
Równocześnie z ceremonią na starym mieście w Münster odbyło się europejskie spotkanie młodzieży obejmujące dyskusje i mające charakter eventowy, podczas którego obecne były szkoły z Münster i okolic prowadzące od lat polsko-niemiecką wymianę młodzieży.
Międzynarodowa Nagroda Pokoju Westfalskiego
Międzynarodowa Nagroda Pokoju Westfalskiego została przyznana po raz pierwszy w roku 1998 z okazji 350. rocznicy zawarcia pokoju westfalskiego i od tej pory jest wręczana co dwa lata w ratuszu w Münster. Jej pierwszym laureatem został prezydent Czech Václav Havel. Inni laureaci to Helmut Kohl, Carla del Ponte, Kurt Masur, Valéry Giscard d’Estaing, Kofi Annan, Daniel Barenboim, Helmut Schmidt, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, król Abdullah II, państwa bałtyckie, a także Alexis Tsipras i Zoran Zaev.
Od samego początku Westfalska Nagroda Pokoju jest przyznawana jako nagroda główna i nagroda dla młodzieży. Wśród laureatów nagrody dla młodzieży znaleźli się kolędnicy, młodzi Wolontariusze Pomocy Maltańskiej, organizacja „Children for a better world”, harcerze i organizacja „Plant-for-the-Planet”.