Zasady dofinansowania projektów w 2025 roku
Rok 2024 pokazał, jak dużym zainteresowaniem cieszy się polsko-niemiecka oraz trójstronna wymiana młodzieży. Niestety, ponad 200 projektów nie otrzymało dofinansowania Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), mimo zwiększenia wkładu polskiego rządu do budżetu PNWM w 2024 roku i podwyżek rządu niemieckiego z lat poprzednich.
Także w 2025 roku nie będziemy w stanie dofinansować wszystkich wniosków, które do nas wpłyną. Aby jednak umożliwić realizację jak największej liczby projektów wymiany młodzieży, podjęliśmy decyzję o obniżeniu stawek dofinansowania oraz częściowej zmianie kryteriów przyznawania dotacji:
- Zmianie ulegają stawki dofinansowania.
- Wnioski należy składać co najmniej 3 miesiące przed rozpoczęciem projektu.
- Wnioski należy składać wyłącznie przez portal OASE.
- Zarówno gospodarz, jak i gość składają podpisy w ciągu 4 tygodni od daty wpływu wniosku.
- Liczba uczestników z obu krajów musi być zrównoważona i nie może przekraczać proporcji 2:3.
- W przypadku większej liczby projektów w roku należy zachować równowagę w liczbie projektów realizowanych w Polsce i projektów realizowanych w Niemczech oraz w czasie ich trwania.
- W przypadku dużych grup lub/i długich projektów maksymalna kwota przyznanego dofinansowania do kosztów programu na jeden projekt wynosi 90 000 złotych na projekty realizowane w Polsce oraz 25 000 euro na projekty realizowane w Niemczech.
- Ograniczenie dofinansowania spotkań zespołu projektowego z obu lub trzech krajów.
- PNWM nie przyznaje dofinansowania do spotkań przygotowawczych i podsumowujących dla młodzieży we własnym kraju.
Prosimy o zapoznanie się z Vademecum wnioskodawcy, działem pytań i odpowiedzi FAQ oraz opisem poniższych kryteriów.
Rozwiń wszystko
Aby móc dofinansować jak największą liczbę projektów i umożliwić większej liczbie dzieci i młodzieży udział w projektach wymiany, zarząd PNWM podjął decyzję o obniżeniu stawek wypłacanych w 2025 roku. Proszę zatem liczyć się z tym, że dofinansowanie Państwa projektu będzie niższe niż suma wnioskowana. Stawki dofinansowania PNWM w 2025 roku znajdą Państwo w prawej kolumnie.
Wniosek należy złożyć do PNWM lub jednostki centralnej co najmniej 3 miesiące przed rozpoczęciem projektu wyłącznie przez portal OASE.
Jeżeli wniosek wpłynie w terminie późniejszym (nawet o 1 dzień), zostanie odrzucony z przyczyn formalnych.
- Wnioski należy składać wyłącznie przez portal OASE.
- PNWM przyznaje gospodarzom projektu dofinansowanie kosztów programu dla obu grup, a gościom – kosztów podróży grupie przyjezdnej.
- Wniosek partnerzy projektowi mogą składać wspólnie lub osobno (więcej poniżej).
- Do wniosku muszą zostać dosłane potwierdzenia (tzn. podpisy pod wnioskiem) obu partnerów (więcej poniżej).
Wspólny wniosek
Partnerzy mogą złożyć wniosek przez portal OASE wspólnie (tzn. w tym samym wniosku wypełnione są dane kontaktowe obu partnerów oraz plany finansowe gospodarza i gościa). Wówczas numer wpływu OASE oraz wygenerowany automatycznie dokument „Podsumowanie danych zawartych we wniosku” jest taki sam dla obu partnerów.
Oddzielne wnioski
Każdy z partnerów może wypełnić w portalu OASE swój wniosek o dofinansowanie osobno. Wówczas polski wnioskodawca wypełnia tylko swój plan finansowy i podaje dane kontaktowe niemieckiego partnera (bez jego finansów). W tej sytuacji, gdy partnerzy wypełnią swoje wnioski oddzielenie i w różnym czasie, każdy z nich otrzyma inny numer wpływu OASE oraz dwa różne wygenerowane automatycznie dokumenty „Podsumowanie danych zawartych we wniosku”. W tym przypadku należy zadbać, aby każdy z wnioskodawców złożył podpis pod swoim wnioskiem, który zawiera wnioskowaną przez niego dotację i konto bankowe, oraz pod wnioskiem partnera.
Zalecamy składanie wniosku wspólnie z partnerem poprzez wypełnienie obu planów finansowych (gospodarza i gościa) i złożenie podpisów pod jednym wnioskiem. Jeżeli partnerzy złożą wnioski oddzielnie, w dwóch różnych terminach, możliwe jest, że jedna ze stron otrzyma dofinansowanie do projektu, ponieważ został zachowany termin wpływu wniosku, natomiast druga nie otrzyma dofinansowania ze względu na niedotrzymanie terminu wpływu wniosku lub wyczerpanie środków finansowych.
Do wniosku lub wniosków muszą zostać dosłane potwierdzenia obu partnerów (str. 2 we wniosku). Wniosek podpisać mogą wyłącznie osoby, które z ramienia organizacji/szkoły/fundacji są do tego prawnie upoważnione.
Prawidłowo wypełnioną stronę z podpisami należy złożyć w ciągu 4 tygodni od daty wpływu wniosku.
- Jeżeli partnerzy złożą wniosek wspólnie (strona finansowa gospodarza i gościa jest wypełniona w jednym dokumencie posiadającym jeden wspólny numer wpływu OASE), wówczas obaj partnerzy podpisują się pod wspólnym wnioskiem.
- Jeżeli wnioski zostaną złożone oddzielnie (strona finansowa gościa i gospodarza jest wypełniona w dwóch osobnych dokumentach posiadających dwa różne numery wpływu OASE), wówczas każda ze stron powinna podpisać się pod swoim wnioskiem i pod wnioskiem partnera. Jeżeli podpiszą się Państwo tylko pod wnioskiem partnera, a nie swoim, to dotacja na Państwa wniosek nie zostanie przyznana, ponieważ swoim podpisem nie poświadczyli Państwo zgodności danych merytorycznych i finansowych w swoim wniosku.
Uwaga: Przed złożeniem podpisu, należy upewnić się, czy podany we wniosku numer konta, na który ma zostać przekazana zaliczka, jest prawidłowy.
- Liczba osób uczestniczących z obu krajów musi być zrównoważona i nie może przekraczać proporcji 2:3 (czyli np. 20 uczestniczek i uczestników z Polski i 30 uczestniczek i uczestników z Niemiec). Większa dysproporcja może skutkować odrzuceniem wniosku z przyczyn formalnych. Zachęcamy, aby na etapie składania wniosku założyć, że w spotkaniu weźmie udział zbliżona liczba osób z Polski i Niemiec, mając na uwadze, że z przyczyn losowych proporcja ta może zmienić się na etapie realizacji projektu.
- Maksymalna kwota przyznanej dotacji (wyliczona wg stawek dofinansowania przyznawanych w roku 2025) na jeden projekt wynosi 90 000 złotych na projekty realizowane w Polsce oraz 25 000 euro na projekty realizowane w Niemczech. Dotyczy to wniosków na spotkania młodzieży, programów o szczególnym znaczeniu oraz programów dla animatorów i animatorek wymiany (tzw. programów specjalistycznych).
- Jeżeli partnerzy realizują wiele spotkań w jednym roku kalendarzowym, to należy zadbać o równowagę pomiędzy liczbą projektów realizowanych w Polsce i projektów realizowanych w Niemczech oraz czasem ich trwania. W sytuacji, gdy równowaga nie zostanie zachowana, PNWM może odmówić dofinansowania kolejnych projektów w tym samym roku. Aby umożliwić udział w wymianie międzynarodowej jak największej liczbie młodych ludzi prosimy także, aby do udziału w projektach zapraszali Państwo w miarę możliwości osoby, które jeszcze nie miały okazji uczestniczyć w tego typu spotkaniach. Nie dotyczy to oczywiście sytuacji, kiedy planują Państwo wizytę i rewizytę lub długofalowy projekt, składający się z kilku spotkań, gdzie ta sama grupa osób jest niezbędna do prawidłowej realizacji przedsięwzięcia.
-
- Partnerzy w ramach jednego projektu mogą ubiegać się o dofinansowania tylko na jedno spotkanie zespołu projektowego z obu lub trzech krajów (tzw. spotkanie przygotowawcze lub podsumowujące). PNWM może dofinansować maksymalnie 2 dni spotkania. W celu przygotowania lub podsumowania projektu rekomendujemy także spotkanie online.
- PNWM nie przyznaje dofinansowania do spotkań przygotowawczych i podsumowujących dla młodzieży we własnym kraju. Rekomendujemy realizowanie ich online lub ze środków własnych lub online.