Workcamp “Czerwone maki na Monte Cassino”

Workcamp “Czerwone maki na Monte Cassino”

Niemiecka Komisja Grobów Wojennych (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V.) organizuje na Monte Cassino (Włochy) od 10 do 22 sierpnia 2022 roku polsko-niemieckie spotkanie młodzieży „Czerwone maki na Monte Cassino” dla młodych ludzi w wieku od 16 do 22 lat.

Temat

Oprócz odbudowanego klasztoru na Monte Cassino młodzi ludzie odwiedzają polskie i niemieckie cmentarze wojenne oraz będą rozmawiać o wojnie, pojednaniu i pokoju. Poznają się jako grupa oraz ciekawych ludzi i miejsca. Organizatorzy zapraszają do spędzania czasu w grupie polsko-niemieckiej i zdobywania informacji historycznych i kulturowych oraz do nauki języka.

Miejsce

Monte Cassino, słynny średniowieczny klasztor w górach na południe od Rzymu, był miejscem jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej w 1944 roku. Niemcy, Polacy, Amerykanie, Brytyjczycy, Nowozelandczycy, Hindusi, Francuzi, Algierczycy i Marokańczycy walczyli tu w „bitwie narodów”, która pozbawiła życia ponad 75 000 żołnierzy. W polsko-niemieckiej grupie młodzi ludzie odkryją Monte Cassino i poznają jego znaczenie. Szczególnie dla Polaków klasztor jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci o II wojnie światowej, a piosenkę „Czerwone maki na Monte Cassino” zna każde dziecko w szkole. Z drugiej strony miejsce to jest symbolem bezsensu wojny. Oprócz niezliczonych ofiar w ludziach, całkowitemu zniszczeniu uległ także liczący 1300 lat kompleks klasztorny oraz cenne dzieła sztuki.

Informacje organizacyjne

  • Przed spotkaniem odbędzie się wirtualne spotkanie przygotowawcze.
  • Samodzielny dojazd do Hanoweru na własny koszt, stamtąd wspólny przejazd autokarem do Cassino we Włoszech (z noclegiem w Monachium) lub samodzielny dojazd do Monachium na własny koszt.
  • Uczestniczki i uczestnicy będą zakwaterowani w pokojach wieloosobowych. Organizatorzy zapewniają pełne wyżywienie.
  • Opłata za uczestnictwo wynosi 1000 złotych.
  • Spotkanie będzie realizowane w języku angielskim.

Informacje dotyczące higieny i ochrony zdrowia

Podczas spotkanie obowiązywać będą aktualne przepisy dotyczące ochrony przed zakażeniami i higieny obowiązujące w Berlinie oraz ustalone przez organizatora. Szczegółowe informacje uczestniczki i uczestnicy otrzymają z odpowiednim wyprzedzeniem (zazwyczaj) 30 dni przed rozpoczęciem spotkania.

Organizatorzy zalecają wykonanie szczepienia przeciwko Covid-19 szczepionką zatwierdzoną przez UE. Może ono być warunkiem wstępnym uczestnictwa. Uczestniczki i uczestnicy są sami odpowiedzialni za przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony zdrowia i higieny. Organizatorzy zalecają również wykonanie szczepienia przeciwko tężcowi i kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatorów.