Wolontariat w PNWM w Poczdamie

Wolontariat w PNWM w Poczdamie

Masz od 18 do 26 lat, chcesz zaangażować się w wolontariat za granicą i interesujesz się pracą w międzynarodowej organizacji? Do 27 kwietnia 2020 roku możesz ubiegać się o roczny wolontariat w Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) rozpoczynający się we wrześniu.

Szukamy…

… osoby w wieku od 18 do 26 lat (nie może ukończyć 26. roku życia podczas trwania wolontariatu), mieszkającej w Polsce, która będzie wspierała naszą codzienną pracę. Ważne, żeby był/była osobą ciekawą świata i chciał/chciała pracować w zespole międzynarodowym. Oczekujemy od Ciebie przynajmniej podstawowej znajomości języka niemieckiego.

Twoje zadania

Zostaniesz włączony/włączona w bieżącą pracę referatu koordynacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Twoje zadania to m.in. wspieranie pracowników PNWM w przygotowaniu i przeprowadzeniu różnych projektów polsko-niemieckich (projekty szkoleniowe, publikacje, imprezy publiczne, prace biurowe itd.). Będziesz mógł/mogła także – we współpracy z niemieckim wolontariuszem/wolontariuszką z warszawskiego biura PNWM  – zaplanować i wspólnie zrealizować własny projekt!

Wolontariat obejmuje 40 godzin tygodniowo (5x8h) przez 12 miesięcy.

Dzięki wolontariatowi…

… będziesz mógł/mogła wykorzystać oraz rozwinąć swoje umiejętności. Pobyt za granicą pozwoli Ci zdobyć dodatkowe kompetencje m.in. językowe i międzykulturowe, a dzięki nim będziesz mógł/mogła planować swój dalszy rozwój zawodowy i osobisty z innej perspektywy.

Biuro PNWM znajduje się w Poczdamie. Przy okazji poznasz to miasto z wyjątkowymi zabytkami (np. park Sanssouci i bajkowa Aleksandrowka) oraz wielokulturowy, kolorowy Berlin, oddalony o zaledwie kilka stacji. Każdego dnia odbywają się tutaj koncerty i imprezy, a ogromna oferta dla studentów i młodych ludzi nie pozwala się nudzić.

Oferujemy Ci…

Jako wolontariusz/wolontariuszka…

  • … zamieszkasz w wyposażonym mieszkaniu gościnnym PNWM niedaleko biura,
  • … będziesz mógł/mogła uczestniczyć w opłaconym przez PNWM kursie języka niemieckiego w Poczdamie lub Berlinie (zwracamy koszty dojazdów),
  • … otrzymasz kieszonkowe w wysokości 450 euro miesięcznie oraz dofinansowanie do biletu na komunikację miejską,
  • … będziesz miał/miała zapewnione ubezpieczenie,
  • … będziesz również uczestniczyć w kilku seminariach dla wolontariuszy z różnych krajów, organizowanych przez stowarzyszenie „Initiative Christen für Europa (ICE) e.V.”  z Drezna. Pierwsze obowiązkowe seminarium wprowadzające (z kursem językowym) odbędzie się już w sierpniu.

Zespół, do którego dołączysz…

… jest międzynarodowy. W pracy posługujemy się zarówno językiem polskim, jak i niemieckim. Będąc z nami, możesz liczyć na wsparcie zarówno ze strony swojego mentora, jak i innych współpracowników.

Jak wygląda wolontariat z perspektywy naszych wolontariuszy?

Zobacz sam(a) film o wolontariacie w PNWM.

Możesz także nawiązać kontakt bezpośrednio z obecnym wolontariuszem PNWM, Marcinem Wierzbowskim (e-mail: marcin.wierzbowski@dpjw.org), który chętnie odpowie na Twoje pytania i opowie, jak wygląda wolontariat w PNWM w praktyce.

Organizacje współpracujące z PNWM

W kwestiach formalności i przygotowania do udziału w wolontariacie PNWM współpracuje z Fundacją „Borussia” z Olsztyna po stronie polskiej oraz stowarzyszeniem Initiative Christen für Europa (ICE) e. V. po stronie niemieckiej. Możesz skontaktować się z nimi w celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących wolontariatu za granicą.

Terminy

Rok wolontariacki w biurze PNWM rozpoczyna się 1 września 2020 roku i trwa 12 miesięcy. W sierpniu 2020 roku odbędą się przygotowania do wolontariatu w Polsce i za granicą.

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana…

…, to do 27 kwietnia 2020 roku prześlij na adres magdalena.zatylna@dpjw.org swoje CV oraz list motywacyjny (jedna strona A4), wpisując w tytule maila: Wolontariat Poczdam 2020-2021_imię i nazwisko.

YouTube

Wczytując film, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy YouTube.
Dowiedz się więcej

Wczytaj film