„Szkoła sucht Schule” – polsko-niemieckie seminarium kontaktowe dla nauczycielek i nauczycieli wszystkich typów szkół

„Szkoła sucht Schule” – polsko-niemieckie seminarium kontaktowe dla nauczycielek i nauczycieli wszystkich typów szkół

Instytut Gustava Stresemanna zaprasza na polsko-niemieckie seminarium kontaktowe dla nauczycieli i nauczycielek wszystkich typów szkół, które odbędzie się od 30 listopada do 3 grudnia 2022 roku w Bad Bevensen (koło Hamburga).

Temat i cel seminarium

Nareszcie stacjonarnie i ponad granicami! Jeśli szukają Państwo niemieckiej szkoły partnerskiej, aby umożliwić swoim uczennicom i uczniom udział w międzynarodowej wymianie, to to seminarium kontaktowe jest właśnie dla Państwa.

Wydarzenie skierowane jest do nauczycieli i nauczycielek wszystkich typów szkół, którzy chcą zainicjować współpracę i polsko-niemiecką wymianę młodzieży ze szkołą partnerską w Niemczech. Podczas seminarium uczestniczki i uczestnicy z Niemiec i Polski wzajemnie się poznają i wymienią informacjami o swoich szkołach i planach. Osoby prowadzące seminarium zaproponują pracę metodami interaktywnymi, które można wykorzystać w trakcie spotkań młodzieży. Doradzą, jak opracować program wymiany i pozyskać dofinansowanie na realizację projektu wymiany. Ponadto w trakcie seminarium odbędą się warsztaty z animacji językowej, a także z zagadnień dotyczących komunikacji międzykulturowej.

Języki seminarium

Znajomość języka niemieckiego nie jest wymagana. Seminarium będzie tłumaczone symultanicznie.

Program w skrócie:

  • wzajemne poznanie się i integracja osób uczestniczących,
  • wymiana kontaktów i sieciowanie: Jakie szkoły są tu obecne? Z kim mogę zainicjować projekt wymiany?,
  • metody i praktyka wymian szkolnych: warsztaty na temat planowania programu, aspektów międzykulturowych i metod,
  • animacja językowa,
  • informacje o możliwościach dofinansowania projektów wymiany polsko-niemieckiej i trójstronnej,
  • polsko-niemiecki wieczór integracyjny. 

Sprawy organizacyjne

Seminarium rozpocznie się 30 listopada 2022 roku o godz. 16.30 i zakończy się 3 grudnia 2022 roku o godz. 12.00 wspólnym obiadem. Proszę zaplanować swój przyjazd i wyjazd tak, aby mogli Państwo uczestniczyć w całym programie.

Uczestniczki i uczestnicy organizują we własnym zakresie. Do Bad Bevensen można łatwo dojechać pociągiem. Na miejscu jest dużo bezpłatnych miejsc parkingowych.

Opłata za udział w seminarium wynosi 80 euro. Obejmuje ona koszty noclegu w pokoju dwuosobowym, pełne wyżywienie, koszty programu i tłumaczenia. Istnieje możliwość zarezerwowania pokoju jednoosobowego za dopłatą 15 euro/noc.

Seminarium jest dofinansowane ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM).

Uczestniczki i uczestnicy z Polski mogą ubiegać się o dopłatę do kosztów podróży wg stawek dofinansowania PNWM.

Delegacje

Na miejscu będzie możliwość uzyskania potwierdzenia udziału na potrzeby rozliczenia delegacji.

Zgłoszenia

W celu rejestracji prosimy o skorzystanie z załączonego formularza zgłoszeniowego i odesłanie go na adres: iwona.domachowska@gsi-bevensen.de

Termin przesyłania zgłoszeń upływa 31 października 2022 roku lub do wyczerpania miejsc. Zalecamy jak najszybszą rejestrację, gdyż liczba miejsc jest ograniczona.

Miejsce seminarium