Sytuacja w placówkach kształceniowych
Wraz z wprowadzeniem ograniczeń spowodowanych wybuchem pandemii koronawirusa również placówki kształceniowe w Polsce i Niemczech musiały z dnia na dzień wstrzymać swoją działalność. Podczas gdy hotele i schroniska młodzieżowe mogą już przyjmować indywidualnych turystów, sytuacja w placówkach kształceniowych jest nadal dość niepewna. Podmioty odpowiedzialne za nie w Niemczech opublikowały w ostatnich dniach dramatyczny apel na Youtube.
Pierwsze ośrodki już teraz latem ponownie organizują polsko-niemieckie i międzynarodowe projekty młodzieżowe, inne pozostają nadal zamknięte i mają nadzieję, że sytuacja poprawi się jesienią. Niektóre placówki starają się również przenieść pojedyncze spotkania młodzieży do świata wirtualnego. Poniżej znajdą Państwo krótki opis sytuacji w poszczególnych placówkach kształceniowych.
Polska
Województwo Dolnośląskie
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży Krzyżowa
Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi placówka ta powoli otwiera swój hotel, hostel, restaurację oraz wystawy. Zaplanowano również pierwsze oprowadzania dla grup. Równolegle odbywają się projekty online. W sierpniu mają się odbyć dwa pierwsze spotkania młodzieży w ramach wymiany pozaszkolnej. Ośrodek obecnie dostosowuje się więc do wymogów MEN i prowadzi konsultacje z sanepidem. Nadal jednak nie wiadomo, jak będzie wyglądać sytuacja w nowym roku szkolnym. Wiele grup, które wcześniej zrobiły rezerwacje, jest niepewnych i nie potwierdziło swoich przyjazdów. Kwestia wymian szkolnych pozostaje więc pod znakiem zapytania.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej fundacji.
Fundacja św. Jadwigi w Morawie
Dom spotkań funkcjonuje już z zachowaniem odpowiednich przepisów sanitarnych. W lipcu odbędzie się projekt muzyczny, jednak bez spodziewanych wcześniej uczestników z Ukrainy. Na jesień zaplanowano dalsze spotkania młodzieży o charakterze zawodowym we współpracy ze szkołami zawodowymi z Polski i Niemiec.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej fundacji.
Województwo Pomorskie
Dom Pojednania i Spotkań im. Świętego Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku
Ostatni projekt w tej placówce odbył się na początku marca, na krótko przed wprowadzeniem ograniczeń związanych z pandemią. Niemiecka grupa wyleciała w przeddzień zamknięcia granic. Latem odbędzie się tylko jeden z dwóch zaplanowanych polsko-niemieckich językowych kursów tandemowych. Projekty na jesieni stoją pod znakiem zapytania. Placówka liczy, że uda się zorganizować pojedyncze spotkania.
Sytuacja ośrodka jest trudna, gdyż boryka się on z dużymi trudnościami finansowymi. Podobnie jest u części jego partnerów w Niemczech, którym grozi zamknięcie działalności. W wakacje będą zatem przyjmować gości indywidualnych.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej placówki.
Województwo Wielkopolskie
Fundacja BEZLIK, Międzynarodowy Dom Spotkań Mikuszewo
Zgodnie z wymogami sanepidu w Domu Spotkań może jednocześnie nocować jedynie dwanaście osób. W ośrodku trwają zatem prace nad organizacją projektów dla mniejszych grup. Jest szansa, że jesienią uda się przeprowadzić projekty o charakterze zawodowym w kooperacji ze szkołami zawodowymi, jednak obecnie nie można skontaktować się ze szkołami.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej ośrodka.
Niemcy
Brandenburgia
Stowarzyszenie HochDrei e. V.
Ośrodek zamierza zorganizować latem dwa spotkania dla każdorazowo maksymalnie 20 młodych uczestników. Na jesień zaplanowano ich pięć, jednak może uda się dodatkowo zorganizować kilka wymian szkolnych. Nie wiadomo jednak, czy wszystkie projekty odbędą się zgodnie z planem.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej stowarzyszenia (w j. niemieckim).
Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań
Stowarzyszenie stara się organizować tyle projektów, ile umożliwiają aktualne wytyczne. Podobnie jak inne placówki opracował zasady dotyczące higieny obowiązujące podczas wydarzeń stacjonarnych. Pracuje także nad stworzeniem programów w wersji online.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej placówki (w j. niemieckim).
Ewangelickie Centrum Kształcenia i Spotkań Młodzieży Hirschluch
Na okres od 30 lipca do 9 sierpnia zaplanowano polsko-niemiecko-ukraińskie spotkanie młodzieży, jednakże wciąż nie wiadomo, czy grupa z Ukrainy będzie mogła przyjechać. Od 9 do 13 listopada ma się odbyć spotkanie polsko-niemieckie, jednak póki co znajduje się ono w fazie planowania.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej ośrodka (w j. niemieckim).
Ośrodek Edukacji Pozaszkolnej im. Kurta Löwensteina
Z początkiem czerwca wznowił on swoją działalność i organizację seminariów. W programie na lato zaplanowano trzy projekty młodzieżowe (narodowe i międzynarodowe).
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej placówki (w j. niemieckim).
Bawaria
Młodzieżowe Centrum Spotkań am Tower, Oberschleißheim
Wszystkie planowane pobyty do końca sierpnia 2020 roku zostały anulowane. Nie przyjmowano na ten okres również nowych rezerwacji. Na jesień zaplanowano spotkanie polsko-niemieckie z wizytami w Polsce.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej centrum (w j. niemieckim).
Młodzieżowe Centrum Kształceniowe Unterfranken
Obecnie ośrodek znów jest otwarty i ostrożnie wraca do swojej pracy seminaryjnej. Wytyczne dotyczące ochrony zdrowia umożliwiają bezpieczny i spokojny pobyt.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej placówki (w j. niemieckim).
Saksonia
Hillersche Villa gGmbH, Lanterna Futuri
Wiosną placówka ta zdobyła pierwsze doświadczenia związane z organizacją spotkania młodzieży online. Na lato zaplanowano spotkanie stacjonarne dla młodzieży z Polski, Niemiec i Czech. Program Summer Special obejmuje warsztaty teatralne, muzyczne oraz wycieczki do różnych miejsc we wszystkich trzech krajach.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej ośrodka (w j. niemieckim).