Sposoby na wymianę młodzieży online

Rozwiń wszystko

Sposoby na wymianę młodzieży online

Państwa polsko-niemiecki projekt wymiany młodzieży został odwołany z powodu pandemii? Nie trzeba z niego jednak kompletnie rezygnować. Co powiedzieliby Państwo i młodzi uczestnicy na spotkanie online? Poniżej przedstawiamy subiektywny wybór ofert różnych stron internetowych i aplikacji, dzięki którym polsko-niemieckie grupy mogą spotkać się wirtualnie, wspólnie dowiedzieć się więcej o kraju partnera lub odwiedzić różne miejsca. Ponadto prezentujemy tematyczne pomysły na projekty oraz metody pracy podczas przedsięwzięć w sieci.

 

Scenariusze wymiany online

Jak przeprowadzić polsko-niemieckie spotkanie młodzieży w świecie wirtualnym? Dla organizatorów wymiany PNWM przygotowała materiały, które ułatwią zaplanowanie i przeprowadzenie projektu online. Więcej

 

Stories that move

„Stories that move” to platforma edukacyjna skierowana do uczniów i dostosowana do zdalnego nauczania. Jej celem jest przeciwdziałanie dyskryminacji. Zamieszczone na niej materiały skłaniają do refleksji na temat różnorodności i dyskryminacji oraz nad własnymi poglądami.

https://www.storiesthatmove.org/pl/strona-glowna/

Języki: polski, niemiecki, angielski, ukraiński i inne

#StolenMemory

PNWM wraz z Arolsen Archives, Międzynarodowym Centrum Prześladowań Nazistowskich i jednocześnie największym archiwum dokumentów dotyczących ofiar i ocalonych, umożliwia polsko-niemieckim oraz trójstronnym grupom młodzieży udział w kampanii #StolenMemory. Jej uczestnicy będą mogli poszukiwać informacji o losach ofiar prześladowań nazistowskich i je zbierać, a ich celem będzie zwrócenie potomkom ofiar zrabowanych przez hitlerowców pamiątek oraz zachowanie pamięci o ofiarach represji. Duża część zasobów Arlosen Archives jest udostępniona w Internecie, zatem grupy polsko-niemieckie mogą również zdalnie pracować nad swoimi projektami.

https://arolsen-archives.org/pl/, https://pnwm.org/dotacja/projekty-w-miejscach-pamieci/

Języki: polski, niemiecki, angielski i inne

eTwinning

eTwinning to społeczność szkolna gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy (i nie tylko), współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę. W czasie epidemii koronawirusa można realizować swój partnerski projekt online, a w przyszłości rozwijać go podczas rzeczywistego spotkania młodzieży.

https://etwinning.pl/
Języki: polski, niemiecki, angielski i inne

#Kopernikwdomu

W ramach akcji #Kopernikwdomu Centrum Nauki Kopernik oferuje szereg filmów, w jaki sposób można zająć się nauką – przeprowadzać eksperymenty czy konstruować – nie wychodząc z domu. Pomysły te można wykorzystać podczas projektów wymiany lub nawet wymyślić wspólny projekt STE(A)M i zgłosić go do programu „Eksperyment wymiana” PNWM: https://pnwm.org/dotacja/eksperyment-wymiana/

https://www.youtube.com/results?search_query=%23Kopernikwdomu

Język: polski

Oferta e-learning Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

Osoby, które nie mogą odwiedzić byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego

Auschwitz, mają możliwość zapoznania się z jego historią dzięki edukacji prowadzonej przez Internet. Natomiast dla osób, które odwiedziły już to miejsce, zdalny dostęp do materiałów edukacyjnych pomoże w pogłębieniu wiedzy zdobytej podczas wizyty. E-learning może być wykorzystywany także jako pomoc w przygotowaniu do odwiedzin Miejsca Pamięci.

http://www.auschwitz.org/edukacja/e-learning/

Języki: polski, angielski

Rozgrzewka na odległość

Jak rozluźnić ciało i umysł przed komputerem podczas zdalnego spotkania? Strona zawiera 20 pomysłów na rozgrzewki online.

https://www.sessionlab.com/blog/online-energizers/

Język: angielski

Cyfrowa tablica do współpracy

MURAL to cyfrowa tablica online. Służy współpracy w oparciu o wizualizację. Na stronie opisane są także propozycje krótkich ćwiczeń „Warm Ups & Energizers”.

https://www.mural.co/

Język: angielski

Pomysły na kontakt i pracę z młodzieżą online

Na stronie Digital Youth Work Project znajdują się pomysły na pozostanie w kontakcie i pracę z młodzieżą online w obszarze pozaszkolnym. Fińskie Centrum Edukacji Cyfrowej stworzyło listę proponowanych działań w sytuacji zamknięcia takich miejsc jak centra i domy młodzieży/kultury. Punktem wyjścia jest pytanie, jak dotrzeć do młodych ludzi w ich cyfrowym świecie.

https://www.digitalyouthwork.eu/tipps-fur-online-jugendarbeit/

Języki: niemiecki, angielski

Toolbox „Edukacja międzykulturowa“

Toolbox to zbiór metod pracy z młodzieżą z zakresu międzykulturowego uczenia się przygotowany z myślą o nauczycielach i pedagogach. Opisy metod i praktyczne wskazówki dotyczące ich zastosowania pomogą włączyć aspekt międzykulturowy w codzienność szkolną.

http://intercultural-learning.eu/de/methodenbox/

Języki: niemiecki, angielski