Niemieckie schroniska młodzieżowe zostaną ponownie otwarte, jednak sytuacja nadal jest trudna
Po okresie całkowitego zamrożenia w różnych dziedzinach życia w Polsce i Niemczech na skutek pandemii koronawirusa, stopniowe poluzowanie restrykcji ma przyczynić się do powolnego powrotu do normalności. W efekcie tych działań w Niemczech mają zostać otwarte schroniska młodzieżowe, choć jeszcze nie wszystkie z 450 ośrodków są gotowe do wznowienia działalności. Na stronie internetowej Niemieckiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych (Deutsches Jugendherbergswerk, DJH) można znaleźć informacje dotyczące możliwości rezerwacji pokoi w wybranych placówkach. Obecnie można wysyłać drogą internetową jedynie zapytania dotyczące rezerwacji, nie można ich natomiast dokonywać w ten sposób. W schroniskach obowiązują zasady związane z przestrzeganiem higieny i utrzymania dystansu, o których goście są informowani w trakcie dokonywania rezerwacji.
Kai-Michael Stybel, przewodniczący zarządu oddziału regionalnego DJH Meklemburgia-Pomorze Przednie oraz zastępca członka Rady Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży opisuje w rozmowie z PNWM trudną sytuację schronisk młodzieżowych w Meklemburgii-Pomorzu Przednim z powodu pandemii.
Pandemia koronawirusa uniemożliwiła od marca realizację projektów polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Jak wygląda sytuacja w przypadku schronisk młodzieżowych w Meklemburgii-Pomorzu Przednim? Czy stworzyli Państwo oferty alternatywne, np. jakieś działania online?
Stybel: Nasze właściwe grupy docelowe, którymi są dzieci i młodzież z instytucji publicznych i niepublicznych oraz wycieczki szkolne, nie mogły do nas przyjechać nie tylko w czasie, kiedy schroniska były zamknięte. Skutki obowiązujących w dalszym ciągu reguł bezpieczeństwa będą sięgać daleko w rok 2020. Są nimi dotknięte także zaplanowane od dawna przez nas samych polsko-niemieckie spotkania młodzieży. W rezultacie niepewności i niemożności planowania odwołaliśmy rezerwacje na 2020 rok i jest nam z tego powodu bardzo przykro.
Schroniska młodzieżowe w Niemczech powoli wznawiają swoją działalność. Czy polsko-niemieckie grupy realizujące wymianę młodzieży będą wkrótce mogły przeprowadzać swoje projekty w schroniskach młodzieżowych? Jakie ograniczenia obowiązują np. w zakresie obłożenia schronisk?
Stybel: Ponad połowa z początkowo oczekiwanych w 2020 roku w naszych schroniskach grup niestety anulowała rezerwację. Były to od dawna zaplanowane wycieczki szkolne, klubów sportowych, grup muzycznych i chórów oraz oczywiście rezerwacje organizacji i instytucji, które chciały skorzystać z naszych schronisk w celu realizacji międzynarodowych projektów młodzieżowych. Obecnie przede wszystkim skupiamy się na tym, aby przetrwać obecną sytuację i rok 2020. Dopiero w następnej kolejności zajmiemy się dalszymi perspektywami i długofalowymi planami na kolejny sezon 2021.
Czy można ponownie zarezerwować Państwa ofertę z zakresu pedagogiki przeżyć dla grup w poszczególnych schroniskach młodzieżowych?
Stybel: Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie musimy stosować się do obowiązujących przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny uwarunkowanych pandemią koronawirusa. Decydujące jest jednak także, jakich reguł każdorazowo powinni przestrzegać organizatorzy spotkań, ponieważ być może w innych krajach związkowych obowiązują ich dodatkowe przepisy.
Ponadto niektórzy z naszych partnerów mocno odczuli pandemię koronawirusa od strony finansowej, co w efekcie zagroziło ich egzystencji. W rezultacie nie każda instytucja jest obecnie w stanie świadczyć swoje usługi. Przechodzimy przez naprawdę trudny okres, ale nie poddajemy się. Jeśli ktoś jest obecnie zainteresowany ofertami z zakresu pedagogiki przeżyć, prosimy o zgłoszenie się za pośrednictwem naszej strony internetowej jugendherbergen-mv.de. Dla przykładu nie zlikwidowaliśmy jeszcze programu na nadchodzące wakacje, ale sami jeszcze nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja w zakresie przepisów obowiązujących w czerwcu i lipcu 2020 roku.