Workcamp RESIST. REFLECT. INTERACT

RESIST. REFLECT. INTERACT – międzynarodowy workcamp dla pokoju

Fundacja „Krzyżowa” zaprasza młodzież z Polski, Niemiec i Ukrainy do odkrycia lata w Krzyżowej. Workcamp dla pokoju RESIST. REFLECT. INTERACT, który odbędzie się od 19 do 28 sierpnia 2023 roku,  daje młodym ludziom między 18 a 25 rokiem życia możliwość wymiany myśli na emocjonujące tematy totalitaryzmu i oporu, poznanie grupy oporu „Krąg z Krzyżowej” oraz wypróbowania różnych metod i perspektyw. Program będzie prowadzony w języku angielskim.

Temat spotkania

Co możemy zrobić w obliczu wojny w Europie? Co powinniśmy zrobić po wojnie? Jak możemy budować pokojową Europę i uniknąć kolejnej wojny?
Takie pytania zadawali sobie członkowie grupy oporu „Krąg z Krzyżowej, którzy spotykali się w Krzyżowej podczas II wojny światowej. Czy te pytania są aktualne także dzisiaj? Czym jest totalitaryzm? Co oznacza opór? Zapraszamy chętnych do zgłębienia tych pytań podczas Workcampu dla Pokoju.

Dlaczego workcamp?

Latem w Krzyżowej działamy aktywnie na świeżym powietrzu! Uczestnicy i uczestniczki będą aktywnie zaangażować się w działania na świeżym powietrzu na rzecz zachowania miejsca pamięci. Będą odkrywać historie starych kamieni na Wzgórzu Cmentarnym, dawnym cmentarzu w Krzyżowej, oraz przygotowywać potrawy z własnoręcznie zebranych młodych warzyw z permakulturowego ogrodu. Warsztaty kulinarne będą kolejną okazją do wzajemnego poznania różnych kultur żywieniowych. Ponadto uczestnicy i uczestniczki będą poznawać historię regionu Dolnego Śląska poprzez wycieczki i wieczór kulturalny we Wrocławiu. Będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby podzielić się ze sobą wrażeniami i przemyśleniami, na przykład podczas kameralnych wieczorów przy ognisku. W programie pozostawiamy jeszcze miejsce na własne pomysły.

Termin

 • od 19 do 28 sierpnia 2023 roku

Grupa docelowa

 • 10 osób z każdego kraju (Ukraina, Polska, Niemcy) w wieku od 18 do 25 lat

Koszt

 • 100 euro dla osób uczestniczących z Niemiec / 300 złotych dla osób uczestniczących z Polski / 100 złotych dla osób uczestniczących z Ukrainy

Kwota ta obejmuje zakwaterowanie we wspólnych pokojach w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, pełne wyżywienie (kuchnia oferuje również dania wegańskie, wegetariańskie, bez glutenu i laktozy, bez wieprzowiny), warsztaty i materiały warsztatowe oraz wycieczki i bilety wstępu.

Język workcampu

 • angielski – wymagana jest umiejętność porozumiewania się w języku angielskim

W programie

 • warsztaty dotyczące totalitaryzmu i oporu (w czasach narodowego socjalizmu, stalinizmu i komunizmu);
 • intensywne badanie historii i idei „Kręgu z Krzyżowej”;
 • wizyta w byłym obozie koncentracyjnym Groß-Rosen;
 • wypróbowanie różnych metod, takich jak talk show i gry symulacyjne;
 • integracja i animacja językowa;
 • praca w ogrodzie permakulturowym i na Wzgórzu Cmentarnym;
 • wspólne gotowanie z produktów ogrodowych;
 • wycieczki do Wrocławia i w pobliskie okolice;
 • wspólne organizowanie programów wieczornych (ognisko, wieczór międzykulturowy, sport, nocny spacer, dyskoteka).

Rejestracja

Rejestracja możliwa jest do 31 maja 2023 roku za pomocą formularza online. Rejestracja staje się wiążąca po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi i wniesieniu opłaty za udział.