„Procesy ucieczek i migracji na obszarze przygranicznym – dawniej i dziś”

Polsko-niemiecka giełda partnerstw na Wyspie Uznam: Procesy ucieczek i migracji na obszarze przygranicznym – dawniej i dziś

Niemiecka Komisja ds. Grobów Wojennych (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V.) zaprasza w dniach 10-13 kwietnia 2024 r. do udziału w polsko-niemieckiej giełdzie partnerstw na wymianę fachowcόw w Ośrodku Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm na Wyspie Uznam. Zaproszenie kierujemy szczególnie do polskich i niemieckich edukatorów i edukatorek. Będziecie mieli Państwo okazję do zapoznania się z metodami pokojowej edukacji ośrodka.

Temat szkolenia

Cmentarz Wojenny Golm stał się miejscem spoczynku dla tysięcy uchodźców, którzy zginęli podczas bombardowania Świnoujścia (niem. Swinemünde) w dniu 12 marca 1945 r. Większość z nich spoczywa bezimiennie na tym cmentarzu. Brutalna agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 r. doprowadziła do największej migracji przymusowej w Europie po II wojnie światowej. W jaki sposób nauczyciele i nauczycielki mogą uwzględnić powyższą problematykę, łącząc przeszłość i teraźniejszość w wymianie polsko-niemieckiej i jak mogą organizować spotkania uczniowskie poświęcone powyższym zagadnieniom?

Podczas zajęć praktycznych poznamy metody i postaramy się odpowiedzieć  na powyższe pytania. Ponadto będzie możliwość podjęcia intensywnej wymiany z doświadczonymi edukatorkami i edukatorami  z Polski i Niemiec. Celem jest nawiązanie kontaktόw dla późniejszych realizacji wspólnych polsko-niemieckich projektów w Ośrodku Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm lub w ramach wymiany szkolnej. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży chętnie wspiera i doradza w kwestiach organizacyjnych i finansowych.

Szkolenie będzie prowadzone w języku polskim i niemieckim. Znajomośc języka niemieckiego nie jest konieczna. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.

Informacje organizacyjne

  • Opłata rejestracyjna wynosi 220,00 zł od osoby i obejmuje trzy noclegi w OESM Golm z pełnym wyżywieniem, a także koszty programu i transfery do punktów programu.
  • Do zakwaterowania podczas szkoleń można wybrać pokoje jedno- lub dwuosobowe.
  • Uczestnicy z Polski mogą otrzymać zwrot części kosztów podróży zgodnie ze stawkami ryczałtowymi PNWM.
  • Przyjazd jest indywidualny. Jeśli podróżujecie Państwo pociągiem, zespół JBS Golm chętnie zorganizuje zbiorowy transfer z/do pobliskiej stacji. Więcej informacji otrzymacie Państwo wraz z potwierdzeniem rezerwacji.

Zgłoszenia

Termin nadsyłania zgłoszeń na forum minął.