„Procesy ucieczek i migracji na obszarze przygranicznym – dawniej i dziś” – polsko-niemiecka giełda partnerstw na wyspie Uznam

„Procesy ucieczek i migracji na obszarze przygranicznym – dawniej i dziś” – polsko-niemiecka giełda partnerstw na wyspie Uznam

Niemiecka Komisja ds. Grobów Wojennych (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V.) zaprasza od 27 do 30 lipca 2023 roku do udziału w polsko-niemieckiej giełdzie partnerstw w Ośrodku Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm na wyspie Uznam. Zaproszenie kierujemy szczególnie do polskich i niemieckich edukatorek i edukatorów.

Temat szkolenia

Cmentarz Wojenny Golm stał się miejscem spoczynku dla tysięcy uchodźczyń i uchodźców, którzy zginęli podczas bombardowania Świnoujścia (niem. Swinemünde) 12 marca 1945 roku. Większość z nich spoczywa bezimiennie na tym cmentarzu. Brutalna agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 roku doprowadziła do największej migracji przymusowej w Europie po II Wojnie Światowej. W jaki sposób nauczyciele i nauczycielki mogą uwzględnić powyższą problematykę, łącząc przeszłość i teraźniejszość w wymianie polsko-niemieckiej i jak mogą organizować spotkania uczniowskie poświęcone powyższym zagadnieniom?

Podczas zajęć praktycznych osoby uczestniczące poznają metody i będą szukać odpowiedzi na powyższe pytania. Ponadto będzie możliwość podjęcia intensywnej wymiany z doświadczonymi edukatorkami i edukatorami z Polski i Niemiec. Celem jest nawiązanie kontaktów i późniejsza organizacja wspólnych polsko-niemieckich projektów w Ośrodku Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm lub w ramach wymiany szkolnej. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) będzie wspierać i doradzać w kwestiach organizacyjnych i finansowych.

 Informacje organizacyjne

Formularz rejestracyjny można przesłać pocztą lub e-mailem na adres schule@volksbund.de najpóźniej do 5 czerwca 2023 roku. Opłata rejestracyjna wynosi 220 złotych od osoby i obejmuje trzy noclegi w OESM Golm z pełnym wyżywieniem, a także koszty programu i transfery do punktów programu. Koszty podróży pokrywają osoby uczestniczące w projekcie.

Zakwaterowanie będzie realizowane w pokojach jedno- lub dwuosobowych. Dojazd należy zorganizować we własnym zakresie. Osoby podróżujące pociągiem, mogą skorzystać ze zbiorowego transferu z/do pobliskiej stacji. Szczegółowe informacje zostaną przesłane wraz potwierdzeniem rezerwacji.