Młodzież upamiętnia ofiary II wojny światowej (film)

Młodzież upamiętnia ofiary II wojny światowej

84  lata temu wybuchła II wojna światowa. 1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Jednak praca nad nawet tak tragicznymi tematami związanymi z przeszłością może zbliżyć i zjednoczyć, o czym pozwalają przekonać się projekty w ramach programu PNWM „Zachować pamięć” oraz kampanii #StolenMemory. Prezentuje to najnowszy film „Zachować pamięć”.

Przekazanie osobistej pamiątki z czasów wojny rodzinie

24 maja w Muzeum Powstania Warszawskiego uczennice i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie i niemieckiej szkoły Berufliche Schule des Kreises Stormarn w Bad Oldesloe przekazali Tadeuszowi Stramko, synowi Marianny Miedzińskiej-Stramko – byłej więźniarki niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych KL Stutthof i KL Neuengamme – łańcuszek z medalikiem skradziony jego matce przez nazistów. Szkoły realizują projekt #StolenMemory już trzeci rok. Organizują regularne spotkania uczennic i uczniów obu szkół, podczas których poznają oni historię narodowego socjalizmu głównie przez pryzmat indywidualnych losów. Badają dzieje osób prześladowanych przez nazistów i poszukują ich żyjących krewnych, aby przekazać im pamiątki po ofiarach. Tragiczna przeszłość uczy młodych ludzi wyciągać wnioski na przyszłość.

Wspólny projekt edukacyjny

Projekt odbywa się w ramach programu „Zachować pamięć” Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) i kampanii #StolenMemory – wspólnego projektu edukacyjnego PNWM i Międzynarodowego Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich Arolsen Archives.

 

YouTube

Wczytując film, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy YouTube.
Dowiedz się więcej

Wczytaj film