Laboratorium Wymiany 2023

„Laboratorium Wymiany” 2023 

Od 16 do 18 kwietnia 2023 roku ponad 150 nauczycielek i nauczycieli oraz innych osób zaangażowanych w szkolną wymianę młodzieży spotkało się w Lublinie na tegorocznym kongresie PNWM dla nauczycielek i nauczycieliLaboratorium Wymiany”. Było to pierwsze tak duże stacjonarne wydarzenie PNWM po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią.

Warsztaty i wymiana doświadczeń

Program kongresu skupiał się wokół wymiany doświadczeń. Ponadto podczas siedmiu różnych warsztatów osoby uczestniczące w kongresie mogły poszerzyć swoją wiedzę i poznać nowe metody pracy na projektach młodzieżowych. Wśród tematów znalazły się współczesne metody pracy twórczej z młodzieżą, planowanie programu polsko-niemieckiego spotkania młodzieży z uwzględnieniem indywidualnego środowiska uczennic i uczniów, radzenie sobie z mową nienawiści w Internecie oraz pomysły na wykorzystanie lokalnego dziedzictwa kulturowego podczas projektów.

Program towarzyszący i akcja „Żonkile”

Poza warsztatami uczestniczki i uczestnicy kongresu mogli odwiedzić Państwowe Muzeum na Majdanku i poznać jego ofertę pedagogiczną, a także obejrzeć program artystyczny w ramach „Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023” realizowany przez lubelską Fundację Sztukmistrze. W ostatni dzień kongresu, w przeddzień 80. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, obecni na „Laboratorium Wymiany” uczcili tę rocznicę udziałem w akcji „Żonkile”.

Wzmacnianie kontaktów

Uczestniczkami i uczestnikami „Laboratorium Wymiany” były zarówno osoby doświadczone, biorące udział w kongresie po raz kolejny, jak i nowe, zaangażowane w polsko-niemiecką wymianę młodzieży od niedawna. Celem kongresu jest budowanie trwałych relacji pomiędzy szkołami z Polski i Niemiec. Tegoroczne Laboratorium odbyło się przy wsparciu inicjatywy „Austausch macht Schule” oraz we współpracy z Miastem Lublin w ramach „Europejska Stolica Młodzieży – Lublin 2023”

Prezentowane poniżej wybrane filmy i zdjęcia dają wgląd w przebieg Laboratorium Wymiany w minionych latach. Zachęcamy do ich obejrzenia!

YouTube

Wczytując film, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy YouTube.
Dowiedz się więcej

Wczytaj film

YouTube

Wczytując film, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy YouTube.
Dowiedz się więcej

Wczytaj film

YouTube

Wczytując film, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy YouTube.
Dowiedz się więcej

Wczytaj film