Laboratorium Wymiany 2023

„Laboratorium Wymiany” 2023 

Od 16 do 18 kwietnia 2023 roku ponad 150 nauczycielek i nauczycieli oraz innych osób zaangażowanych w szkolną wymianę młodzieży spotkało się w Lublinie na tegorocznym kongresie PNWM dla nauczycielek i nauczycieliLaboratorium Wymiany”. Było to pierwsze tak duże stacjonarne wydarzenie PNWM po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią.

Warsztaty i wymiana doświadczeń

Program kongresu skupiał się wokół wymiany doświadczeń. Ponadto podczas siedmiu różnych warsztatów osoby uczestniczące w kongresie mogły poszerzyć swoją wiedzę i poznać nowe metody pracy na projektach młodzieżowych. Wśród tematów znalazły się współczesne metody pracy twórczej z młodzieżą, planowanie programu polsko-niemieckiego spotkania młodzieży z uwzględnieniem indywidualnego środowiska uczennic i uczniów, radzenie sobie z mową nienawiści w Internecie oraz pomysły na wykorzystanie lokalnego dziedzictwa kulturowego podczas projektów.

Program towarzyszący i akcja „Żonkile”

Poza warsztatami uczestniczki i uczestnicy kongresu mogli odwiedzić Państwowe Muzeum na Majdanku i poznać jego ofertę pedagogiczną, a także obejrzeć program artystyczny w ramach „Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023” realizowany przez lubelską Fundację Sztukmistrze. W ostatni dzień kongresu, w przeddzień 80. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, obecni na „Laboratorium Wymiany” uczcili tę rocznicę udziałem w akcji „Żonkile”.

Wzmacnianie kontaktów

Uczestniczkami i uczestnikami „Laboratorium Wymiany” były zarówno osoby doświadczone, biorące udział w kongresie po raz kolejny, jak i nowe, zaangażowane w polsko-niemiecką wymianę młodzieży od niedawna. Celem kongresu jest budowanie trwałych relacji pomiędzy szkołami z Polski i Niemiec. Tegoroczne Laboratorium odbyło się przy wsparciu inicjatywy „Austausch macht Schule” oraz we współpracy z Miastem Lublin w ramach „Europejska Stolica Młodzieży – Lublin 2023”

Prezentowane poniżej wybrane filmy i zdjęcia dają wgląd w przebieg Laboratorium Wymiany w minionych latach. Zachęcamy do ich obejrzenia!