Katalog propozycji
dla „Paszportu do kultury”

Katalog propozycji dla „Paszportu do kultury”

Młodzi dorośli z Polski, Niemiec i Francji, uczestniczący w laboratorium młodzieżowym „Paszport do kultury”, zaproponowali nowe kierunki rozwoju tego formatu, mające na celu zwiększenie udziału młodzieży w życiu kulturalnym krajów Trójkąta Weimarskiego. 

W dniach od 3 do 8 marcu 2025 roku młodzi dorośli z Polski, Niemiec, Francji spotkali się na trójstronnym laboratorium młodzieżowym „Paszport do kultury”, zorganizowanym przez Fundację Genshagen, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM), Francusko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (DFJW) oraz Federalne Stowarzyszenie ds. Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży (BKJ). Celem projektu była wspólna refleksja nad tym, jak zaangażować młodych ludzi i zwiększyć ich udział w kulturze, szczególnie tej mającej ograniczony dostęp do sztuki oraz jak rozwijać międzynarodową wymianę poprzez kulturę. 

W trakcie spotkania młodzi ludzie, w wieku od 18 do 25 lat, analizowali istniejące modele z Niemiec i Francji, identyfikując ich mocne strony oraz możliwości wprowadzenia zmian.

Na tej podstawie młodzież opracowała konkretne propozycje dalszego rozwoju „Paszportu do kultury” i stworzenia podobnego narzędzia w Polsce. Swoje rekomendacje przedstawiła następnie osobom reprezentującym ministerstwa kultury trzech krajów.

Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem propozycji: