Goście przyjęcia letniego PNWM w Warszawie uczcili trzy miliony uczestników wymiany

Rozwiń wszystko

Goście przyjęcia letniego PNWM w Warszawie uczcili trzy miliony uczestników wymiany

Ponad 100 gości przyjęcia letniego 13 czerwca w Warszawie uczciło udział trzech milionów Polaków i Niemców w wymianie wspieranej przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Symboliczny 3-milionowy uczestnik wziął udział w projekcie odbywającym się w maju w Radowie Małym. Gratulacje od gości zebrały reprezentujące uczestników projektu Karen i Kinga.

Dyskusja o znaczeniu wymiany

Wśród gości przyjęcia znalazły się osoby pracujące z młodzieżą oraz przedstawiciele świata edukacji, polityki i administracji. Wspólnie z PNWM przywitali oni lato w warszawskiej restauracji „Biała”. Bohaterami wieczoru były jednak uczestniczki majowego projektu, a także jego organizatorzy z Zespołu Szkół Publicznych w Radowie Małym, Stowarzyszenia „WIS” Wolne Inicjatywy Społeczne oraz centrum spotkań młodzieży Jugendbegegnungsstätte am Tower Oberschleißheim. W trakcie rozmowy podkreślali, że kluczem do udanej współpracy jest dobra komunikacja i zrozumienie dla różnic międzykulturowych. Wymiana jest czymś wyjątkowym w życiu młodych ludzi, często momentem zwrotnym, w który z zaangażowaniem włączają się całe rodziny. Nawiązali tym samym do filmu prezentowanego na przyjęciu, w którym uczestnicy wymiany z lat 90., ale też sprzed lat kilkunastu, mówili o tym, że wymiana wpłynęła na ich późniejszą karierę czy środowisko rodzinne.

Gratulacje od ministra edukacji i ambasadora

Obecny na spotkaniu podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć powiedział, że wymiana młodzieży jest ważnym elementem pokonywania stereotypów i należy ją rozszerzać na nowe grupy odbiorców.

Ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel gratulował PNWM oraz nauczycielom i przedstawicielom domów spotkań młodzieży, stowarzyszeń i innych organizacji młodzieżowych przeprowadzających wymianę, słowami: – Trzy miliony młodych ludzi to jakby dwa razy liczba mieszkańców Warszawy i tylko trochę mniej niż liczba Berlińczyków! Wszyscy, którzy angażują się w wymianę młodzieży, mogą być z tego dumni.

Muzyka z wymiany

Wieczór uświetnił występ zespołu muzycznego Fatamorgana, laureata wielu konkursów indywidualnie i zespołowo. Zespół, będący częścią chóru młodzieżowego Tutti przy Miejskim Ośrodkiem Kultury Centrum w Zawierciu, to także uczestnicy projektu wymiany miast partnerskich Zawiercie i Bornheim „Polsko-Niemieckie Międzytony”.