Film: Trzy miliony uczestników polsko-niemieckiej wymiany młodzieży

Film: Trzy miliony uczestników polsko-niemieckiej wymiany młodzieży

Trzy miliony Polaków i Niemców poznało się na projektach spotkań wspieranych przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM). Symboliczny 3-milionowy uczestnik wymiany wziął udział w projekcie odbywającym się w maju w Radowie Małym. Co działo się na tym spotkaniu? Jakie są losy dawnych uczestników wymiany? Zachęcamy do obejrzenia filmu!

 

Nauka przez praktykę

 

Organizatorami spotkania uczniów z Zespołu Szkół Publicznych w Radowie Małym i partnerskiej szkoły Mittelschule z Unterschleißheim w Bawarii byli Stowarzyszenie „WIS” Wolne Inicjatywy Społeczne i centrum spotkań młodzieży Jugendbegegnungsstätte am Tower z bawarskiego Oberschleißheim. Od 5 lat obie instytucje wspólnie przeprowadzają spotkania z udziałem obu szkół partnerskich. Projekt miał zachęcić młodzież do poznawania nauk ścisłych przez praktykę. Jak działają roboty? Dlaczego balon lata? Co to jest haft matematyczny? Jak obliczyć wagę składników do pizzy za pomocą aplikacji? Podczas warsztatów młodzi ludzie razem pochylili się nad tymi zagadnieniami. Badali, eksperymentowali i opisywali rezultaty swoich działań. Podczas wspólnej pracy mogli odkrywać swoje pasje oraz przekonać się, że nauka przedmiotów ścisłych może być ciekawa i przychodzić z łatwością.

 

Moment zwrotny w życiu młodych ludzi

 

– Każdego roku około 100 tysięcy młodych osób decyduje się na udział w polsko-niemieckiej wymianie. Co daje im spotkanie z rówieśnikami po drugiej stronie granicy? Umiejętność pracy w międzynarodowym zespole oraz odkrywanie i rozwijanie swoich mocnych stron – to tylko niektóre z korzyści – mówi polska dyrektor zarządzająca PNWM Ewa Nocoń. – Wymiana jest często momentem zwrotnym w życiu młodych ludzi. Wiemy to z relacji osób, które zawdzięczają wymianie swoje pierwsze polsko-niemieckie doświadczenia, a dziś pracują chociażby w instytucjach zajmujących się międzynarodową współpracą. Nie zapominajmy, że pierwsze „dzieci wymiany” to dziś już przecież 50-latkowie – dodaje Nocoń.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) od 1991 roku buduje pokojowe sąsiedzkie relacje. Dofinansowała już ponad 75 tysięcy projektów, w których wzięły udział ponad 3 miliony młodych ludzi z Polski i Niemiec.

 

YouTube

Wczytując film, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy YouTube.
Dowiedz się więcej

Wczytaj film