Eksperyment Wymiana

Rozwiń wszystko

Eksperyment Wymiana – Program wspierania projektów o tematyce STE(A)M* w międzynarodowej wymianie młodzieży
Eksperyment Wymiana 2024

 

* Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics (nauki ścisłe, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka)

 

Co może ułatwić młodzieży poruszanie się w stale zmieniającym się świecie? Umiejętność uczenia się przez samodzielne dociekanie i odkrywanie, poznawanie najnowszych technologii i międzykulturowe doświadczenia. Właśnie do tego zachęca program PNWM Eksperyment Wymiana – aby młodzi ludzie z Polski i Niemiec wspólnie, podczas międzynarodowych spotkań na żywo lub online, kreatywnie zajęli się zagadnieniami z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii. Decyzja, w jaki sposób to zrobią – czy zechcą zbudować mini-turbinę wiatrową, badać rodzime ptaki czy zająć się kodowaniem – należy do nich samych.

Kryteria programu Eksperyment Wymiana

Aby projekt polsko-niemieckiej (ew. trójstronnej) wymiany młodzieży mógł zostać dofinansowany w ramach programu Eksperyment Wymiana, musi spełniać następujące kryteria:

  • Temat został wybrany wspólnie z grupą partnerską i odnosi się do zagadnień z zakresu STE(A)M.
  • Tytuł, opis projektu jak i zaplanowane działania odnoszą się do wybranego tematu.
  • Minimum 50% programu stanowi praca nad projektem STE(A)M, podczas której młodzież aktywnie eksperymentuje, odkrywa i prowadzi dokumentację podjętych działań.
  • Wspólny program trwa od 4 do 14 dni.
  • Grupa liczy nie więcej niż 50 uczestników w wieku od 12 do 26 lat.
  • Projekt zostanie podsumowany dokumentacją w wybranej przez siebie formie.

 

Jeśli stworzenie dokumentacji wiąże się z poniesieniem dodatkowym kosztów, istnieje możliwość wnioskowania o dodatkowe dofinanso­wanie tego miniprojektu w ramach „4×3 – prosta sprawa”.

Składanie wniosków o dotację

W dniu 29.02.2024 r. zakończyliśmy nabór wniosków do programu dotacyjnego „Eksperyment Wymiana”. Nadal jednak zachęcamy do organizowania w tym roku spotkań młodzieży o tematyce STEAM. W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu.

Nabór wniosków na rok 2025 r. rozpocznie się w listopadzie 2024 r.

Pomoc w znalezieniu instytucji partnerskiej

Znalezienie partnera do projektu to pierwszy krok do jego realizacji. Dlatego raz do roku PNWM organizuje wydarzenia sieciujące, pozwalające organizacjom i instytucjom z Polski i Niemiec poznać się, wymienić doświadczeniami i nawiązać współpracę. Jeśli chcieliby Państwo wziąć udział w takim spotkaniu, prosimy na bieżąco śledzić naszą ofertę na stronie internetowej lub zapisać się do naszego newslettera, w którym co miesiąc informujemy o nowościach PNWM.

Portal SZERPA - Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju

Szerpa to serwis internetowy PNWM poświęcony edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju (EZR). Znajdą tam Państwo podstawowe informacje, tematy, metody i przykłady projektów z zakresu zrównoważonego rozwoju, które mogą zainspirować do zajęcia się tym aspektem podczas międzynarodowych spotkań młodzieży i projektów STE(A)M. Więcej

Seminarium „Tangible prototyping”

Ostatnie z seminariów kontaktowych odbyło się od 16 do 19 czerwca 2022 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. 20 nauczycielek i nauczycieli przedmiotów ścisłych z Polski i Niemiec spotkało się na warsztatach „Tangible prototyping”. Wspólnie zastanawiali się nad rozwiązaniami mającymi zastosowanie w życiu codziennym, zbudowali i zaprogramowali pięć różnych prototypów, np. elektroniczną maszynę świetlną reagującą na ruch dzięki zamontowanym czujnikom, która w zabawowy sposób tłumaczy, czym są spektra barw i intensywność kolorów. Kolejnym zrealizowanym pomysłem była sprytna szklarnia, w której nawet w czasie wakacji można z oddali regulować przepływ powietrza, światła i wody. Uczestniczki i uczestnicy opracowali również indywidulaną pomoc edukacyjną wspomagającą dzieci w nauce zgodnie z ich własnym tempem uczenia się, potrzebami oraz zdolnościami.

Niniejsze seminarium zostało zorganizowane wspólnie przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM), Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana (LMU) w Monachium oraz Centrum Nauki Kopernik (CNK). Dzięki niemu powstały nowe partnerstwa edukacyjne, których celem jest wzmacnianie polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w obszarze STE(A)M.

Inspiracje dla projektów STE(A)M

Szukają Państwo inspiracji do projektów online z zakresu nauk przyrodniczych, ścisłych lub technologii? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wirtualnych warsztatów, inspirujących eksperymentów i materiałów wybranych placówek edukacyjnych.

 

Twitter

Wczytując tweeta, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy Twitter.
Dowiedz się więcej

Wczytaj tweet

Utworzony za pomocą aplikacji Padlet

Good practice

Rozwiń wszystko

Chemia bez tajemnic

Chemia bez tajemnic

Współpracę V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Heweliusza w Legnicy i niemieckiego gimnazjum Franziskaneum w Miśni zainaugurował w 2019 roku projekt STE(A)M pod hasłem „Chemia bez tajemnic”. Podczas spotkania, w którym udział wzięła młodzież z klas o profilu biologiczno-chemicznym, uczniowie mieli okazję przeprowadzić ciekawe eksperymenty i sprawdzić swoją wiedzę w praktyce. W laboratorium uniwersyteckim zajmowali się barwnikami i procesami barwienia. Następnie w przedsiębiorstwie Wacker Chemie AG odbyli eksperymentalne praktyki, podczas których zajmowali się preparatami silikonowymi i wymyślali strategie firm dbających o ekologiczny bilans swej działalności. Projekt ten pozwolił młodym ludziom poznać tajniki zawodów w przemyśle chemicznym i zintegrować się jako grupa. Kto wie, może już wkrótce powstaną pierwsze polsko-niemieckie start-upy?

Kiedy i gdzie:

4-7.3.2020 r. w Miśni i Dreźnie

Organizatorzy projektu:

V Liceum Ogólnokształcące im. Jana Heweliusza w Legnicy

Gymnasium Franziskaneum Meißen

Partnerzy projektu:

LernLaborFarbe der Technischen Universität Dresden

Wacker Chemie AG

Więcej informacji:

https://www.instagram.com/liegnitz_meissen/?igshid=1qx3u3va8wca1

Lecimy w kosmos

Lecimy w kosmos” – Polsko-niemieckie odkrywanie wszechświata

„Lecimy w kosmos” to hasło przewodnie projektu młodzieży z Łaz i Neuss, która wspólnie odkrywała układ słoneczny i przestrzeń kosmiczną. Program obejmował obserwacje astronomiczne oraz warsztaty. W ich trakcie uczniowie m.in. badali chemiczny skład komet, budowali własne teleskopy oraz poznawali aplikacje służące obserwacji gwiazd. Na chwilę wcielili się również w rolę naukowców i przeprowadzili symulację wizyty w stacji kosmicznej na Marsie. Jedną z głównych atrakcji projektu była wizyta w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach koło Torunia, gdzie znajduje się największy teleskop w Polsce. Projekt był realizowany we współpracy z warszawskim Centrum Edukacyjnym Planeta Anuka.

Gdzie i kiedy:

4-11.10.2019 r. w Łazach i Warszawie

Organizatorzy projektu:

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łazach
Europaschule Marie-Curie-Gymnasium Neuss

Film o projekcie:

https://www.youtube.com/watch?v=lwFJehtedmQ&t=6s

Chemia makromolekularna

Chemia makromolekularna – tworzywa naturalne i syntetyczne

W projekcie wzięli udział uczniowie klas o profilu biologiczno-chemicznym z III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Tarnowie i ze szkoły Marienschule Opladen w Leverkusen. Było to już drugie spotkanie uczestników projektu, które posłużyło kontynuacji i zgłębieniu omawianej wcześniej tematyki tworzyw sztucznych i recyklingu. W laboratorium szkolnym oraz  laboratorium Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie młodzież pod okiem naukowców syntetyzowała makrocząsteczki i badała ich właściwości fizykochemiczne. Z kolei w czasie wizyty w zakładzie chemicznym grupy Azoty w Tarnowie uczniowie mogli przyjrzeć się, jak wygląda wykorzystanie tworzyw sztucznych w praktyce oraz zapoznać się z procesami chemicznymi na linii produkcyjnej.

Kiedy i gdzie:

4-11.4.2019 r. w Tarnowie

Organizatorzy projektu:

III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Tarnowie

Marienschule Opladen

Między nowoczesnością a tradycją

Między nowoczesnością a tradycją – znaczenie zrównoważonego rozwoju dla przyszłości

Zrównoważony rozwój jako podstawa przyszłości świata i ambiwalentny stosunek do postępu technicznego – tą tematyką zajęli się uczestnicy polsko-niemieckiego projektu, uczniowie Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego Paderewski w Lublinie i szkoły Graf-Anton-Günther-Schule w Oldenburgu. W Klasztorze Benediktbeuern i przynależącym do niego Centrum Środowiska Naturalnego i Kultury uczniowie poznawali różne metody pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Dyskutowali również na temat nowoczesnych technologii związanych z mobilnością i napędem – zarówno podczas wizyty w Muzeum Niemieckim w Monachium oraz warsztatów w szkole w Oldenburgu, jak i w czasie zwiedzania elektrowni wiatrowej. Ten wspólnie spędzony tydzień uświadomił uczniom, jak wielkie znaczenie dla przyszłości mają zmiany w polityce energetycznej. Swoje wrażenia uczestnicy spotkania uwiecznili w krótkim filmie.

Kiedy i gdzie:

22-30.5.2020 r. w Benediktbeuern, Monachium i Oldenburg

Organizatorzy projektu:

Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski w Lublinie

Graf-Anton-Günther-Schule Oldenburg

Film o projekcie:

https://youtu.be/jb4hhFaE69U

Piraci na Nysie

„Piraci na Nysie” – badanie zanieczyszczenia Nysy mikroplastikiem

Podczas trójstronnego obozu letniego pod nazwą „Nyscy Piraci” 23 młodych ludzi z Polski, Niemiec i Czech zbadało poziom zanieczyszczenia rzeki Nysy mikroplastikiem i innymi śmieciami. Pracując w międzynarodowych zespołach, młodzież korzystała z prostych przyrządów do mierzenia temperatury powietrza i wody, indeksu UV, natężenia światła, jak również mikrosfer dla wody piasku. Przy okazji prowadzonych badań zebrała stosy śmieci, zalegających na brzegach rzeki po polskiej, niemieckiej i czeskiej stronie.

Projekt ten stanowił jednocześnie część obywatelskiej akcji naukowej „Plastikowi piraci”. Uzyskane w ramach akcji wyniki zostały udokumentowane we wspólnej bazie danych. Spotkanie odbyło się w Międzynarodowym Centrum Spotkań w Ostritz.

Gdzie i kiedy:  

12-17.08.2019 r., St. Marienthal w Ostritz

Organizatorzy projektu:

Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze (PL)

DLR_School_Lab TU Dresden (DE)

Dobrovolnické centrum in Ústí nad Labem (CZ)

Film o projekcie:

https://vimeo.com/artgenossen/review/392791894/7f7542e13d

Robotyka, technika sterowania i systemy automatyzacji

Robotyka, technika sterowania i systemy automatyzacji – przyszłość na europejskim rynku pracy

Podczas spotkania młodzi ludzie z Zespołu Szkół Politechnicznych im. KEN w Łodzi i szkoły Werner-von-Siemens-Schule w Wetzlarze zgłębiali tajniki robotyki, technik sterowania i systemów automatyzacji. Przez cały tydzień pracowali w grupach polsko-niemieckich nad różnymi projektami z zakresu technologii i informatyki, poszerzając przy tym swoją wiedzę na temat europejskiego rynku pracy. Do zadań poszczególnych zespołów należało m.in. budowanie robotów, konstruowanie drona oraz tworzenie systemu sygnalizacji świetlnej. Rezultaty pracy wszystkich grup warsztatowych zostały udokumentowane przez jedną z nich na wspólnym blogu: wetzlarlodz.wordpress.com

Kiedy i gdzie:

22-27.09.2019 r. w Łodzi

Organizatorzy projektu:

Zespół Szkół Politechnicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi

Werner-von-Siemens Schule Wetzlar

Więcej informacji:

wetzlarlodz.wordpress.com

Naukowo (i) różnorodnie

Naukowo (i) różnorodnie – barkod DNA orchidei

Różnorodność gatunkowa i biologiczna była tematem przewodnim polsko-niemieckiego spotkania uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie i szkoły Gesamtschule Reichshof. W czasie szkolnych warsztatów młodzież analizowała próbki krwi, a za pomocą metod biochemicznych, biofizycznych i molekularno-genetycznych badała także różnorodność gatunkową na przykładzie rodzimych orchidei. W ten sposób uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak przy użyciu barkodu DNA można zidentyfikować gatunki roślin niedające się rozróżnić gołym okiem. Dzięki współpracy z laboratorium uczniowskim Uniwersytetu w Bielefeld udało się nawiązać do tematów poruszanych w szkole – ekologii i ewolucji – i przedyskutować je w międzynarodowej grupie.

Kiedy i gdzie:

13-20.9.2019 r. w Reichshof-Eckenhagen

Organizatorzy projektu:

I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Łańcucie

Gesamtschule Reichshof

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/oficjalna.strona.ILO.Lancut/posts/2549319501795869?notif_id=1569234267690374&notif

YouTube

Wczytując film, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy YouTube.
Dowiedz się więcej

Wczytaj film

YouTube

Wczytując film, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy YouTube.
Dowiedz się więcej

Wczytaj film

Proszę pamiętać, że dotacji PNWM nie można łączyć z równoczesnym dofinansowaniem:

  • ze środków Federalnego Planu dla Dzieci i Młodzieży (Kinder- und Jugendplan des Bundes);
  • z Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach wymiany międzynarodowej.

We współpracy z: