Rozwiń wszystko
Chcą Państwo zorganizować polsko-niemieckie spotkanie dzieci i młodzieży lub praktykę zawodową, ale brakuje Państwu kontaktów po drugiej stronie Odry? W ramach programu „Po sąsiedzku” PNWM dofinansowuje podróże sieciujące do Niemiec, których celem jest znalezienie partnera do długofalowej współpracy.
To wyjazd do Niemiec grupy od 5 do 20 osób, których celem jest znalezienie w sąsiednim kraju partnera do długofalowej współpracy, aby realizować polsko-niemieckie:
- projekty wymiany dzieci i młodzieży (w wieku do 26 lat) lub
- praktyki zawodowe dla młodych ludzi (do 26 lat),
Współpraca może być przy tym prowadzona zarówno w obszarze szkolnym, jak i pozaszkolnym.
- organizacje parasolowe
- związki i zrzeszenia organizacji
- jednostki samorządu terytorialnego
- partnerstwa komunalne
- organy prowadzące szkół i innych placówek oświatowych
- ośrodki doskonalenia nauczycieli
- międzynarodowe domy spotkań młodzieży
- jednostki centralne PNWM
- sieci lokalne (organizacje pozarządowe, ewentualnie osoby prywatne)
- osoby planujące nawiązać w Niemczech długotrwałą współpracę w zakresie polsko-niemieckiej lub trójstronnej wymiany młodzieży
- osoby planujące nawiązać w Niemczech długotrwałą współpracę w zakresie projektów o charakterze zawodowym dla młodych ludzi
- aktywni organizatorzy i/lub animatorzy wymian młodzieży, którzy chcą rozbudować partnerską sieć kontaktów.
PNWM może dofinansować program podróży uwzględniający następujące proporcje i elementy:
- 2/3 programu jest związana z nadrzędnym celem wizyty i obejmuje:
– odwiedziny konkretnych organizacji/instytucji (potencjalnych partnerów we współpracy), poznawanie ich obszarów działania oraz grup docelowych, w połączeniu z
rozmowami nt. możliwości realizowania wspólnych projektów wymiany lub praktyk zawodowych;
– dyskusje i prezentacje specjalistyczne poświęcone kluczowym aspektom wymiany dzieci i młodzieży, na przykład: pracy z młodzieżą, systemowi oświaty, kształceniu
zawodowemu, realiom życia dzieci i młodzieży, aktualnej polityce na rzecz dzieci i młodzieży; - 1/3 programu może służyć poznaniu sąsiedniego kraju – języka, kultury, historii itd.
- w podróży może wziąć udział od 5 do 20 osób reprezentujących różne organizacje/instytucje oraz dodatkowo zespół koordynujący i tłumaczka/tłumacz.
- jedną organizację/instytucję mogą reprezentować maks. dwie osoby.
- organizator (wnioskodawca) sam określa optymalną długość podróży sieciującej, jednak PNWM może dofinansować maks. 7 dni jej programu merytorycznego.
- w programie należy szczegółowo wymienić odwiedzane instytucje/organizacje, wskazując ich nazwę, adres i osoby do kontaktu.
- do wniosku należy załączyć profil potencjalnych uczestniczek i uczestników podróż (bez konieczności podania personaliów), ze wskazaniem ich stanowisk, reprezentowanych instytucji/organizacji, ewentualnego doświadczenia w zakresie międzynarodowej wymiany młodzieży.
- wnioski można składać na bieżąco do PNWM lub właściwej jednostki centralnej, najpóźniej jednak 8 tygodni przed planowaną podróżą.
- wnioski i rozliczenia należy składać za pośrednictwem portalu OASE.
Obowiązują stawki dofinansowania PNWM jak dla programów specjalistycznych. Wnioskodawca występuje o dofinansowanie kosztów podróży do Niemiec, a także kosztów pobytu i programu na miejscu; ew. również o dofinansowanie honorariów dla pośredników językowych (tłumacza/tłumaczki), referentów/referentek (trenerów/trenerek) oraz o dofinansowanie honorarium za koordynację podróży (według stawki dla pośredników językowych).
Ponadto organizator może się ubiegać o dotację do maks. 2 dni programu spotkania przygotowawczego w Niemczech, o ile w skład zespołu projektowego wejdzie co najmniej jedna osoba z Polski i z Niemiec. Spotkanie to może być dofinansowane w oparciu o stawki dla programów specjalistycznych.
Portal OASE nie jest jeszcze całkowicie dostosowany do specyfiki podróży sieciujących, dlatego prosimy o zapoznanie się ze wskazówkami, które ułatwią Państwu złożenie wniosku.
Należy przedstawić szczegółową relację z wizyty studyjnej, opisując jej efekty, aktualny stan nawiązanych kontaktów i perspektywy dalszej współpracy. Do sprawozdania należy dołączyć dokumenty wskazane w decyzji wstępnej, w tym wymienione dowody poniesionych kosztów.
Sprawozdanie i rozliczenie należy złożyć za pośrednictwem portalu OASE.
Obowiązują aktualne „Wytyczne Wspierania PNWM”.
Proszę pamiętać, że dotacji PNWM nie można łączyć z równoczesnym dofinansowaniem:
- ze środków Federalnego Planu dla Dzieci i Młodzieży (Kinder- und Jugendplan des Bundes);
- z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Nauki w ramach wymiany międzynarodowej.