Polsko-niemiecka giełda partnerstw:
„Pamięć w regionie przygranicznym”

Polsko-niemiecka giełda partnerstw na wyspie Uznam: „Pamięć w regionie przygranicznym” –Szkolenie dla osób pracujących w oświacie

Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V., czyli Niemiecka Komisja Grobów Wojennych zaprasza osoby pracujące w oświacie na polsko-niemiecką giełdę partnerstw „Pamięć w regionie przygranicznym”. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 28 do 31 maja 2025 roku na wyspie Uznam, w Ośrodku Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm w Kamminke tuż przy granicy polsko-niemieckiej. Termin rejestracji upływa 22 kwietnia 2025 r.

Temat szkolenia

Cmentarz wojenny Golm stał się miejscem spoczynku dla tysięcy ludzi, które zginęły podczas alianckiego bombardowania Świnoujścia (niem. Swinemünde) w dniu 12 marca 1945 r. Wspomnienie o ofiarach tego wydarzenia pozostają żywe dzięki pielęgnowaniu pamięci o nich. Konsekwencje II wojny światowej pozostawiły głębokie ślady w polskim i niemieckim społeczeństwie i do dnia dzisiejszego kształtują kulturę pamięci.

W jaki sposób nauczycielki i nauczyciele mogą uwzględnić powyższą problematykę, łącząc przeszłość i teraźniejszość w wymianie polsko-nie­mieckiej? Jak organizować spotkania dla osób uczących się poświęcone powyższym zagadnieniom?

Koncepcja szkolenia / Punkty programu

Podczas zajęć praktycznych uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się o metodach edukacji na rzecz pokoju, które są stosowane w pracy na cmentarzach wojennych i w miejscach pamięci. Zaprezentowane i wypróbowane zostaną różne pomysły i metody, które okazały się być skuteczne w pracy edukacyjnej z grupami młodzieżowymi. Wycieczka na cmentarz wojenny w Starym Czarnowie i do Szczecina pogłębi regionalne odniesienie się do historii i pokaże w ukierunkowany sposób możliwości łączenia programu w różnych miejsc pamięci. Istotnym punktem oferty będzie możliwość wymiany pomysłów z innymi uczestnikami z Polski i Niemiec, które poprowadzą do nawiązania nowych partnerstw polsko-niemieckich.

Kwestie organizacyjne

  • Wkład własny wynosi 100 euro dla uczestników z Niemiec i 220 zł dla uczestników z Polski i obejmuje zakwaterowanie w Ośrodku Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm w Kamminke (OEiSM) w pokoju jednoosobowym (na życzenie w pokoju dwuosobo­wym) oraz program i wyżywienie (z wyjątkiem jednego wieczornego posiłku w restauracji w Szczecinie).
  • Przyjazd i odjazd do/z OEiSM Golm jest we własnym zakresie. Na życzenie może zostać zorganizowany wspólny transport z/do pobliskiego dworca w Anklam lub w Świnoujściu.
  • Osoby uczestniczące z Polski mogą otrzymać zwrot części kosztów podróży zgod­nie ze stawkami ryczałtowymi PNWM.
  • Informacja o wydarzeniu promowana jest w obu krajach i jest uznawana jako dokształcanie przez własne państwowe instytuty szkoleniowe. Podczas wydar­zenia zapewnione będzie tłumaczenie symultaniczne.

Rejestracja trwa do 22 kwietnia 2025 roku na stronie: www.volksbund.de/seminare