30-lecie PNWM: Zostańmy w kontakcie!
Już od 30 lat Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) łączy ludzi z Polski i Niemiec. Dotuje rozmaite przedsięwzięcia, podczas których młodzi ludzie mogą się spotkać i zaprzyjaźnić, uczestniczyć w warsztatach teatralnych, zagrać w hokeja, tworzyć razem muzykę, zająć się sprawami ochrony środowiska czy np. pochylić nad polsko-niemiecką historią.
Sąsiedztwo od podszewki
Podczas wspólnych projektów młodzi ludzie poznają kraj sąsiadów, jego mieszkańców i ich styl życia. Jednocześnie dowiadują się czegoś o sobie – o swoim stosunku do innych, o tym, jak reagują w niespotkanych wcześniej sytuacjach, jak radzą sobie w kraju, którego języka najczęściej nie znają. Odkrywają różnice dotyczące codziennego życia, a także podobieństwa, które łączą ich z innymi młodymi ludźmi ponad granicami państw. Są ciekawi siebie nawzajem, budują relacje i doświadczają w praktyce, czym w Europie jest prawdziwe sąsiedztwo. Wszystko to jest możliwe dzięki finansowemu i merytorycznemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Więcej niż tylko dofinansowanie
Aby młodzież z Polski, Niemiec, a czasem także z trzeciego kraju, mogła razem gotować, tańczyć lub malować graffiti, potrzeba znacznie więcej niż tylko środków finansowych z PNWM. Konieczne jest tu ogromne zaangażowanie i praca nauczycieli, osób pracujących z młodzieżą oraz wolontariuszy organizujących spotkania w klubach i stowarzyszeniach. To właśnie oni planują wymianę ze swoimi partnerami w sąsiednim kraju, rezerwują bilety i noclegi, znajdują trenerów, organizują zwiedzanie okolicy – i niejednokrotnie robią to wszystko po godzinach pracy. Bez zaangażowania tych wszystkich osób – pracowników etatowych, pozaetatowych i wolontariuszy – nie odbyłoby się blisko 80 tysięcy projektów, w których wzięło udział przeszło 3 miliony młodych ludzi.
Wymiana młodzieży online i na spotkaniach stacjonarnych
Od ponad roku motywem przewodnim Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży jest hasło „Zostańmy w kontakcie!”. W czasach, kiedy dzieci i młodzież uczą się w domu przed ekranami komputerów, ośrodki młodzieżowe i placówki kształceniowe są zamknięte, a wyjazdy do sąsiedniego kraju znacznie utrudnione, spotkania online stały się nowym doświadczeniem dla wszystkich. Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że wieloletni partnerzy pielęgnują, wzmacniają i budują relacje między uczestnikami projektów za pośrednictwem Internetu. A gdy przy zachowaniu przepisów sanitarnych możliwa jest organizacja „realnej” wymiany młodzieży, takiej jak miała miejsce przed pandemią, radość ze spotkania jest tym większa!
To właśnie w ten sposób pozostajemy w kontakcie. Już od 30 lat.